Dąb Bartek trafił pod opiekę studentów z Krakowa
Dąb Bartek - liczący 600, a wedle tradycji nawet 1200 lat - wiosną trafił pod lupę Studenckich Kół Naukowych: Leśników (Uniwersytet Rolniczy), Geografów (Uniwersytet Pedagogiczny) i Geodetów (AGH).
Prowadzony przez żaków monitoring 3D polega na cyklicznym "prześwietlaniu" drzewa naziemnymi skanerami laserowymi, precyzyjnym określeniu jego lokalizacji oraz tradycyjnym pomiarze wysokości i obwodu pnia. Pierwszy raz taki zestaw badań dąb przeszedł w kwietniu, drugi planowany jest 1 lipca, kolejne na jesień i zimę.
Chcemy uchwycić i zinwentaryzować obecny stan Bartka; wszyscy wiemy, że jest on w dość trudnym momencie życia, jego konary podtrzymuje kilkanaście podpór - mówi opiekun naukowy projektu dr inż. Piotr Wężyk z UR.
Jak dodaje, może za jakiś czas zobaczymy, czy Bartek nie pochyla się, nie traci gałęzi, konarów. "Tego wszystkiego często nie widać gołym okiem, a ma to spore znaczenie dla ochrony tego cennego drzewa" – podkreśla.
Powstanie też obraz Bartka w 3D, który może posłużyć np. do wirtualnej przycinki konarów dla badania statyki czy obliczenia objętości drzewa.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Dąb Bartek, studenci, Kraków, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje