Dieta uboga w warzywa i owoce związana z krótszym życiem
Badani, którzy przyznawali, że prawie wcale nie spożywają warzyw i owoców, umierali średnio o trzy lata wcześniej niż ludzie jedzący duże ilości jabłek, marchewki czy pomidorów.
Jak przypominają autorzy pracy, wiele międzynarodowych instytucji i towarzystw naukowych zajmujących się profilaktyką zdrowotną rekomenduje konsumpcję pięciu porcji świeżych warzyw i owoców dziennie.
Współautorka najnowszych badań, pochodząca z Polski prof. Alicja Wolk z Instytutu Karolinska w Sztokholmie ocenia, że wyniki jej zespołu potwierdzają, iż zalecenia te są optymalne.
Analiza, którą przeprowadziła razem z kolegami, nie wykazała, by częstsze jedzenie w ciągu dnia warzyw i owoców przynosiło dodatkowe korzyści w postaci wydłużenia przeżycia.
Naukowcy zebrali dane dotyczące ponad 71 tys. Szwedów w wieku od 45
do 83 lat, których stan zdrowia śledzono średnio przez 13 lat. W 1997 r.
oraz 1998 r. udzielali oni informacji na temat swojej diety, m.in.
częstości spożywania świeżych owoców i warzyw. Do grudnia 2010 r. zmarło
blisko 11,5 tys. osób.
Okazało się, że ci, którzy na początku badania nie uwzględniali w diecie tych produktów, byli o 53 proc. bardziej narażeni na zgon w kolejnych 13 latach niż osoby spożywające je w pięciu porcjach dziennie. Ogólnie, żyli oni średnio o trzy lata krócej.
W porównaniu z ludźmi przyznającymi, że wcale nie sięgają po warzywa i owoce, uczestnicy badania, którzy spożywali co najmniej jedną porcję owoców na dzień, żyli średnio 19 miesięcy dłużej, a ci, którzy konsumowali co najmniej trzy porcje warzyw dziennie – przeciętnie o 32 miesiące dłużej.
Kobiety jadły generalnie więcej warzyw i owoców niż mężczyźni.
Jak podkreślają naukowcy, wyniki te nie dowodzą jeszcze, że pięć porcji warzyw i owoców w diecie wydłuża życie. Być może rolę odgrywają tu również inne elementy stylu życia, które odróżniają amatorów świeżych warzyw i owoców od osób, które prawie ich nie jedzą.
Prof. Wolk podkreśla, że osoby, które sięgały rzadziej po te produkty, częściej paliły też papierosy, jadły więcej czerwonego mięsa, tłustych przetworów z mleka, słodyczy, niezdrowych przekąsek oraz były mniej wykształcone.
Z drugiej strony, ci, którzy jedli dużo warzyw i owoców, konsumowali z reguły więcej kalorii dziennie.
Jednak gdy badacze uwzględnili w analizie czynniki, które mogą mieć wpływ na zdrowie i długość życia, jak palenie papierosów, picie alkoholu oraz masa ciała, ogólne wyniki nie uległy zmianie.
Prof. Wolk przypomina, że owoce i warzywa zawierają różne rodzaje witamin i cennych składników pokarmowych. W rozmowie z agencją Reutera badaczka podkreśliła jednak, że zawsze zaleca ludziom, by konsumowali więcej warzyw, gdyż owoce są bardziej od nich kaloryczne.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: warzywa, zdrowie, długowieczność, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje