Wielki katalog człowiekowatych
Dzięki skatalogowaniu różnorodności genetycznej człowiekowatych (Hominidae) można będzie prześledzić ich historię w ciągu ostatnich 15 mln lat w Afryce i Indonezji. Pomoże on również w ochronie zagrożonych gatunków, ponieważ można będzie dzięki niemu uwzględniać różnorodność genetyczną w obrębie zagrożonych populacji.
W projekcie uczestniczyło ponad 70 naukowców i ekologów. Zbadano 79 dzikich i trzymanych w niewoli osobników, które reprezentowały sześć gatunków: szympansy, bonobo, orangutany sumatrzańskie, orangutany z Borneo, goryle wschodnie i goryle nizinne oraz siedem podgatunków. Uwzględniono również dziewięć próbek ludzkiego genomu.
Jak podkreślają badacze, dane te są kluczowe dla zrozumienia różnic pomiędzy gatunkami człowiekowatych oraz pomiędzy ludźmi a resztą naczelnych. Dzięki badaniom można będzie lepiej zrozumieć, jak przebiegała selekcja naturalna naczelnych, przyrosty i załamania populacji, jak odcisnęła się na nich geograficzna izolacja, migracje, zmiany klimatyczne i geologiczne.
Ponadto, wiedza na temat różnorodności genetycznej człowiekowatych przysłuży się zrozumieniu podatności na różne choroby wśród naczelnych. Taka wiedza ma znaczenie zarówno w przypadku ochrony dziko żyjących małp, jak i w badaniach nad ludzkim zdrowiem. Przykładem może być wirus ebola, śmiertelny zarówno dla ludzi, jak i dla goryli i szympansów, czy wirus HIV, którego źródłem był małpi wirus SIV.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: genom, orangutan, goryl, szympans, lab, laboratorium, biotechnologia, gatunek, migracja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje