Odnaleziono silniki stanowiące napęd Apollo 11
Autentyczność odnalezionych silników rakiety Saturn V potwierdzili eksperci z Kansas Cosmosphere and Space Center a informacja zbiegła się z 44. rocznicą powrotu człowieka z pierwszej podróży na Srebrny Glob.
Silniki wydobyto z głębokości około pięciu kilometrów. Użyto do tego specjalnego robota, zdolnego pracować przy dużych ciśnieniach jakie panują w oceanicznych głębiach. Po uchwyceniu zardzewiałych elementów przez chwytaki przytwierdzono je do statku, który wydobył je na powierzchnię. Po renowacji trafią one do muzeum.
Ekspedycję poszukiwawczą opłacił Jeff Bezos, wielki fan techniki kosmicznej. Kiedy astronauci lecieli z pierwszą misją na Księżyc Bezos miał pięć lat i oglądał w telewizji historyczny moment postawienia stopy przez człowieka na Srebrnym Globie razem z 600 milionami ludzi na świecie.
Silniki napedzające rakietę Saturn V pracowały zaledwie dwie minuty, było ich w sumie pięc, w tym czasie spaliły ponad dwa miliony litrów paliwa, po czym odpadły od rakiety i spadły do Atlantyku.
Apollo 11 wystartował do historycznej misji 16 lipca 1969 roku, kilka dni później wylądował na Srebrnym Globie i Neil Armstrong przekazał Ziemi radosną wiadomość – „Orzeł wylądował”.
Kiedy 21 lipca 1969 r. Armstrong zszedł po drabince i postawił stopę na pokrytej pyłem powierzchni Srebrnego Globu, wygłosił historyczne słowa: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Apollo 11, silnik, lab, laboratorium, rakieta
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje