Raport: kontrole antydopingowe w sporcie mało skuteczne i na pokaz
Jeden z autorów raportu, prof. Maciej Henneberg z University of Adelaide twierdzi, że jeśli nic się nie zmieni, to testy antydopingowe nie wyeliminują dopingu w sporcie. Są skazane na niepowodzenie – podkreśla badacz.
Jego zdaniem są one przeprowadzane zbyt rzadko, by mogły skutecznie zniechęcić sportowców do posiłkowania się zakazanymi preparatami.
Raport wylicza, że sportowców trzeba byłoby poddać w ciągu roku co najmniej 50 testom antydopingowym, żeby w pełni ich kontrolować. Wtedy byłaby pewność, że pod kontrolą byłyby wszystkie ich treningi, a także udział w zawodach. A tego się nie robi, bo nie ma takich możliwości.
Poddanie sportowca 12 testom powala jedynie kontrolować w ciągu roku 33 proc. jego czasu treningowego i udział w zawodach. Tymczasem przy obecnej częstotliwości testów można kontrolować sportowców jedynie w 2,9 proc. To zdecydowanie za mało.
„Przy takim systemie kontroli nie wyeliminujemy dopingu w sporcie” - podkreśla prof. Henneberg. Wiadomo przecież, że sportowcy nie stosują przez cały czas zakazanych substancji, a jedynie przez pewien okres – dodaje. Sieć, która zdolna byłaby to wychwycić, musiałaby być zatem znacznie gęstsza.
Z danych Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) wynika, że w 2011 r. każdy kolarz został skontrolowany średnio dziewięć razy. W tym czasie wykonano 13 507 testów. Kosztowało to Unię prawie 6 mln euro.
W 2012 r. skontrolowano 952 uczestników Tour de France, najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego. Poddano ich 9 296 badaniom próbek moczu i krwi, czyli każdego kolarza średnio przebadano 10 razy.
Podobnie jest w innych dziedzinach sportu. Międzynarodowa Federacji Tenisa (ITF) w 2012 r. przebadała 632 tenisistów, których poddano 2 185 testom. Średnio każdy z nich był badany zaledwie 3,5 razy.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: sport, doping, kontrola, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje