Recykling trzech milionów ton opon zużywanych w Europie
Zużyte opony potencjalnie w pełni nadają się do ponownego przetworzenia. Odzyskane materiały mogą znaleźć inne zastosowania, zmniejszając dzięki temu oddziaływanie na środowisko tego ważnego strumienia odpadów. Mając na względzie powyższy cel, finansowany ze środków unijnych projekt TYGRE (Materiały o wysokiej wartości dodanej z pozostałości ze zgazowywania zużytych opon) ma znaleźć nowe zastosowania dla zużytych opon w Europie, których ilość szacuje się na 3,5 mln ton rocznie.
Opony zawierają stal i duże ilości materiałów organicznych, które można wykorzystać zamiast węgla czy biomasy jako źródło paliwa czy surowce wtórne do produktów ubocznych o wysokiej wartości dodanej.
Zespół analizuje nowe sposoby wykorzystania tego zasobu w ramach procesu umożliwiającego produkcję gazu opałowego czy "syntezowego" (mieszaniny głównie wodoru, tlenku i dwutlenku węgla oraz metanu) oraz materiału ceramicznego i karborundu.
Przedsięwzięciem kieruje Włoska krajowa agencja nowych technologii, energetyki i zrównoważonego rozwoju gospodarczego (ENEA) w Portici, koło Neapolu. Sabrina Portofino, badaczka z ENEA, twierdzi, że tego typu produkty uboczne są "koniecznością" w procesie recyklingu.
"Zasadniczo główna idea polega na przekierowaniu procesu zgazowywania na recykling materiałów" - informuje. "Dlatego, aby podnieść wartość dodaną zgazowania, postanowiliśmy dołączyć drugi proces, polegający na syntezie ceramiki, takiej jak karborund - węgiel reaguje w wysokiej temperaturze z tlenkiem krzemu i powstaje karborund" - dodaje.
Karborund można wykorzystywać do produkcji materiałów ceramicznych i komponentów elektronicznych.
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych na kwotę 3,3 mln EUR. W skład konsorcjum badawczego weszli naukowcy i przedsiębiorstwa reprezentujące główny łańcuch wartości w tym obszarze: firmy zajmujące się recyklingiem opon, użytkownicy końcowi proszków ceramicznych i producenci pirowęglanu.
Od rozpoczęcia projektu w 2009 r. poczyniono znaczące postępy. Opracowano i przetestowano nowy proces w warunkach laboratoryjnych. Powstał prototypowy zakład na ternie obiektów ENEA w Trisai. Konsorcjum postawiło sobie za cel przetwarzanie 20 kg zużytych opon na godzinę. Eksploatacja prototypu pozwoli sprawdzić na ile zrównoważony jest model recyklingu TYGRE. Zespół projektowy będzie wówczas w stanie ocenić bilans energetyczny całego procesu.
Więcej informacji:
TYGRE, http://www.tygre.eu
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/92902_pl.html
Włoska krajowa agencja nowych technologii, energetyki i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, http://www.enea.it/en/home?set_language=en&cl=en
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: recykling, opona, lab, laboratorium, karborund, technologia, energetyka, metna, mieszanina
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje