Ruszył projekt pilotażowy Małopolska Chmura Edukacyjna
Dokument gwarantuje unijne wsparcie finansowe dla projektu, którego całkowity koszt wyniesie ponad 7,5 mln zł – z tego prawie 6,5 mln zł pokryje Unia Europejska.
Głównym realizatorem Małopolskiej Chmury Edukacyjnej jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wraz z nią w przedsięwzięciu uczestniczą krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Rolniczy (UR), Politechnika Krakowska (PK), Uniwersytet Ekonomiczny (UEK) i Uniwersytet Pedagogiczny (UP); oraz 16 jednostek samorządu terytorialnego.
W ramach projektu do 2015 r. powstanie system informatyczny umożliwiający tym uczelniom współpracę z małopolskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Dzięki Chmurze Edukacyjnej profesorowie i uczniowie prowadzić będą wspólne badania naukowe; możliwa będzie też organizacja wirtualnych laboratoriów oraz zajęć i wykładów w 10 dziedzinach: fizyka, informatyka (AGH), matematyka, biologia (UJ), chemia, budownictwo (PK), przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie (UEK), środowisko i żywność (UR), języki obce (UP).
„To jest projekt bardzo szeroki, będzie koncentrował kilkanaście jednostek oświatowych i zakłada ich współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi, ale oznacza również lepszy dostęp do wiedzy i zajęć prowadzonych na wyższych uczelniach” – mówił podczas podpisania umowy Stanisław Sorys z zarządu województwa małopolskiego.
Pilotaż obejmie 21 szkół średnich. Po 2015 r. Małopolska Chmura Edukacyjna ma dotrzeć do wszystkich szkół w Małopolsce. „Szacujemy, że będzie to ok. 200 szkół" – powiedział Jacek Krupa z zarządu województwa. „To jest nowa jakość w kształceniu przyszłych studentów, ułatwi dostęp uczniów do wyższych uczelni i bezpośredni kontakt z profesorami, pracownikami naukowymi. W tej chwili ten kontakt jest bardzo utrudniony. Profesor, zwłaszcza poza Krakowem, jest dla wielu uczniów kimś niedostępnym, wyjątkowym i chcemy to zmieni” – dodał.
O tym jak duże znaczenie dla uczelni i szkół średnich ma realizacja projektu przekonywał rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. „Rezultaty na pewno będą znakomite, bo szkoły będą mogły korzystać z olbrzymich zasobów laboratoryjnych i kadrowych krakowskich uczelni, a my zyskamy lepszych kandydatów na studia” – powiedział rektor.
Jak napisało w przesłanej PAP notce biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, dzięki Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych otrzymają możliwość kontaktu z nauką, a przez to rozwijania kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności pracy w zespole. Będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty przy wsparciu renomowanych uczelni, co ułatwi im wybór właściwego kierunku studiów. Z kolei uczelnie będą miały możliwość współpracy z najzdolniejszymi uczniami w Małopolsce. Efektem będzie także wyrównanie poziomu dostępu do wiedzy i nauki na terenie województwa małopolskiego oraz podniesienie tych kompetencji uczniów i nauczycieli, które są niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: edukacja, projekt, lab, laboratorium, fizyka, informatyka, matematyka, biologia, chemia, budownictwo, przedsiębiorczość
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje