Łatka uchroni nas przed komarami
Naukowcy przypominają: komary kierują się na źródło dwutlenku węgla wydzielanego przez ludzi i w ten sposób są nas w stanie "namierzyć" z dużej odległości. Jeśli zakłócimy źródło emisji dwutlenku węgla uchronimy się przed ukąszeniem komara. I temu służy produkt powstały w Olfactor Laboratories, Inc. przy współpracy z kalifornijskim uniwersytetem w Riverside.
Łatka zawiera specjalne nietoksyczne związki chemiczne, które zakłócają komarom możliwość dotarcia do wydzielane przez nas dwutlenku węgla.
Technologię, którą okrywa tajemnica wspomagała fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz Narodowy Instytut Zdrowia.
Malaria wiedzie prym wśród chorób tropikalnych. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że każdego dnia ta choroba uśmierca ok. 3000 afrykańskich dzieci. Za malarię nie jest odpowiedzialny ani wirus, ani bakteria, ale pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (zarodźce) - mikroskopijne żyjątka przenoszone na człowieka przez komary.
Najprostszym sposobem profilaktyki jest unikanie zakażenia. Zaleca się szczelne zakrywanie swojej skóry ubraniem, należy też stosować moskitiery i repelenty - środki chemiczne odstraszające owady.
Próbna partia łatek zostanie wysłana do Ugandy, gdzie przejdzie praktyczne testy. "Nasz wynalazek jest kolejnym produktem, który ma szansę ocalić życie wielu ludzi" - zapewnia Michelle Brown, szef działu naukowego i zarazem wiceprezydent Olfactor Laboratories, Inc.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: komary, łatka, lab, laboratorium, emisja, dwutlenek węgla
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje