Mniej strat ciepła w domach dzięki podglądaniu przyrody
Podglądając rozwiązania przyrody naukowcy wymyślili technikę, pozwalającą ograniczyć straty ciepła w czasie zimy i skuteczniej chłodzić budynki latem. Ben Hatton z University of Toronto Engineering i jego współpracownicy z Harvard University zwraca uwagę, że to okna są najsłabszym ogniwem w bilansie systemów ogrzewania lub chłodzenia budynków. Okna odpowiadają za ok. 40 proc. związanych z tym kosztów.
Aby ten problem rozwiązać, naukowcy zaczęli podpatrywać przyrodę. Zwrócili uwagę na bardzo wydajny mechanizm kontroli temperatury, jaki ewoluował u organizmów żywych. Kluczem do jego skuteczności jest sposób organizacji wewnętrznej sieci naczyń. Przykładem takiego systemu są naczynia krwionośne u ludzi. Naczynia te rozszerzają się, kiedy jest gorąco i trzeba zwiększyć przepływ krwi, a co za tym idzie - także konwekcję i wymianę ciepła. Kiedy zaś skóra jest narażona na zimno, naczynia kurczą się i ograniczają przepływ krwi.
Teraz naukowcy proponują, by zwykłe szyby okienne oklejać przezroczystymi, giętkimi płatami elastomeru, wewnątrz których znajdują się maleńkie kanaliki, zawierające wodę w pokojowej temperaturze. "Sieć kanalików obecnych w przezroczystej warstwie, złożona z kanalików mierzonych w mikrometrach lub milimetrach, i rozciągająca się na powierzchni całego okna, pozwala tam stworzyć dodatkowy i nowatorski mechanizm chłodzący i zapewnia lepszą kontrolę termiczną budynku już na etapie jego projektowania" - tłumaczy Hatton.
Źródło: http://www.nauka.pap.pl
Tagi: laboratoria, laboratorium, lab, ciepło, okna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje