Test polegający na identyfikowaniu twarzy znanych osób, jak Einstein czy Presley, może pomóc lekarzom wcześnie wykrywać pewną odmianę demencji pojawiającą się w stosunkowo młodym wieku, między 40. a 65. rokiem życia – informuje pismo „Neurology”.
„Ten test daje też możliwość rozróżnienia między zdolnością do rozpoznania twarzy a możliwością przypisania jej imienia i nazwiska, co może pomóc w określeniu specyficznych problemów poznawczych, jakie ma dana osoba" – komentuje główna autorka pracy Tamar Gefen z Northwestern University w Chicago.
Podkreśla zarazem, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą ocenić, czy ten prosty test przyda się również w diagnostyce innych postaci otępienia (demencji).
W doświadczeniu, które przeprowadził zespół Gefen udział wzięło 30 osób z tzw. pierwotną postępującą afazją. Jest to odmiana demencji, która rozwija się w stosunkowo młodym wieku i głównie upośledza mowę (w tym jej płynność) oraz zdolności językowe. Dla porównania przebadano też 27 osób bez objawów demencji.
Pokazywano im czarno-białe zdjęcia twarzy 20 znanych osób, w tym Johna F. Kennedy'ego, Elvisa Presley'a, Martina Luthera Kinga. Za każde prawidłowe nazwanie osoby na zdjęciu badanym przydzielano punkty. Jeśli nie mogli sobie przypomnieć jej nazwiska proszono, by opowiedzieli, co o niej wiedzą. Za podanie co najmniej dwóch prawdziwych szczegółów otrzymywali więcej punktów.
Wszyscy przeszli też badanie mózgu z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI).
Okazało się, że osoby, które miały pierwotną afazję uzyskały znacznie mniej punktów w teście na znane twarze w porównaniu z osobami bez otępienia. W części testu polegającej na podawaniu szczegółów z życia znanych osób było to średnio 79 proc. możliwych do uzyskania punktów, a w części polegającej na podawaniu ich nazwisk – 46 proc. W grupie kontrolnej odsetki te wyniosły odpowiednio – 97 proc. i 93 proc.
U osób z pierwotną afazją, które miały problemy z przypomnieniem sobie nazwisk znanych ludzi częściej stwierdzano też ubytki tkanki w lewym płacie skroniowym mózgu, podczas gdy ci, którym trudno było nawet rozpoznać daną twarz mieli ubytki w obu płatach skroniowych.
Według naukowców normalną rzeczą jest, że od czasu do czasu zapomnimy nazwiska lub czyjejś twarzy, jednak problem z rozpoznaniem kogoś tak znanego, jak Presley sugeruje, że może istnieć jakaś głębsza przyczyna.
Gefen uważa, że test na znane twarze można by stosować razem z innymi testami, które obecnie lekarze wykorzystują do wykrywania wczesnych demencji. „Istnieje wiele niuansów i różnic między poszczególnymi odmianami demencji, dlatego dobrze jest stosować różne testy” - tłumaczy badaczka. Dzięki wczesnemu wykryciu demencji pacjenci mogą szybciej uzyskać dostęp do odpowiedniej opieki i leczenia.
Test na znane twarze powinien być zaadaptowany dla różnych grup wiekowych. Trudno oczekiwać, że ktoś, kto ma 45 lat rozpozna gwiazdę kina z lat 30. XX wieku, podkreślają naukowcy, a osoba w wieku 80 lat nie musi znać królujących aktualnie gwiazd popu, podkreślają naukowcy.
Tagi:
laboratorium,
laboratoria,
lab,
demencja,
test,
twarz
wstecz
Podziel się ze znajomymi
03-03-2023
Dla osób z niewydolnością serca.
03-03-2023
Informują Władze USA.
03-03-2023
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
03-03-2023
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
03-03-2023
Po to by oszczędzać energię w miastach.
03-03-2023
Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią.
03-03-2023
Przekazał Wydział Fizyki UW.
03-03-2023
Postępujące ocieplenie dot. wszystkich sezonów roku.
Recenzje