Dzieci wykrzywiają się nad grami i telefonami
Piet van Loon i Andre Soeterbroek zwracają uwagę na częste wizyty w gabinetach lekarskich dzieci w wieku od ośmiu do 18 lat, które skarżą się na tajemnicze bóle placów. Winne jest skrzywienie kręgosłupa, które występuje coraz częściej, bo młodzież spędza w niezdrowej pozycji dużo czasu nad elektronicznymi gadżetami. Schorzenie to nazwali zespołem "pleców Gameboya".
Zdaniem badaczy po raz ostatni z takim groźnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia 100 lat temu, gdy dzieci masowo pracowały w fabrykach w Europie.
"Wtedy miały one bóle pleców od ciężkiej pracy. Dziś winne są nowoczesne urządzenia, z których korzystają – mówi dr Soeterbook gazecie The Irish Times. - Nie ma znaczenia dla organizmu, czy garbił się w fabryce czy podczas wielogodzinnego ślęczenia nad IPadem".
Zdaniem Holendrów wprowadzanie zakazów korzystania z gier czy smartfonów jest niewskazane. Warto raczej wyrabiać nawyki zachowania odpowiednich postaw ciała. Martwi ich jednak tolerowanie tego groźnego zjawiska przez rodziców, nauczycieli a nawet lekarzy rodzinnych.
Aby przekonać się, czy nasza pociecha ma problem z kręgosłupem, Holendrzy zalecają prosty test. Dziecko ma dotknąć palców stóp stop, wyginając się w literę "n", czyli bez uginania kolan. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, można podejrzewać, że coś jest nie tak.
Źródło: http://www.nauka.pap.pl
Tagi: laboratoria, laboratorium, lab, telefon, gry, skrzywienie, kręgosłup
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje