Nowe próby rozpracowania kodu życia
Niemniej, podobnie jak wiele innych postępów w nauce, odkrycie to zapoczątkowało kolejne, znacznie trudniejsze zadanie: poznanie zawiłych i zróżnicowanych trybów funkcjonowania białek, które są produktami genów.
Zgłębienie funkcji białek w skali genomicznej jest obecnie jednym z głównych celów biologii. Dofinansowany ze środków unijnych projekt ENZYME MICROARRAYS (Zintegrowana technologia na rzecz dekonwolucji złożonych systemów biochemicznych, odkrywania leków i diagnostyki) poświęcony był opracowaniu nowych technik umożliwiających lepsze poznanie funkcjonowania białek.
Białka są dużymi molekułami biologicznymi, które pełnią szeroki zakres funkcji w żywych organizmach, między innymi katalizują reakcje metaboliczne, replikują DNA, reagują na bodźce i transportują molekuły z jednego miejsca do drugiego.
Do tej pory główną przeszkodą był brak odpowiednich technologii zdolnych do poradzenia sobie ze złożonością całego zbioru białek, których ekspresja zachodzi w genomie, w formie tak zwanego proteomu.
Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, pracujący nad projektem ENZYME MICROARRAYS, postanowili opracować nowatorską technologię mikromacierzy enzymowych (EMT), która posłuży za skuteczne narzędzie do badania określonej klasy białek - enzymów. Enzymy to duże molekuły biologiczne odpowiedzialne za katalizowanie wielu reakcji chemicznych, które podtrzymują życie.
Nowatorska technologia EMT wypracowana w toku projektu opiera się na sondach chemicznych, które można wykorzystywać do monitorowania aktywności wielu mikromacierzy enzymowych - dużej liczby enzymów ułożonych w klasy i przytwierdzonych do stałej powierzchni.
Razem z zaprojektowanymi bibliotekami chemicznymi posłużyła ona naukowcom do wykonania szczegółowej, masowej i molekularnej analizy aktywności ważnych rodzin enzymów.
Przeprowadzono wielkoskalowe korelacje w celu przetestowania hipotez dotyczących udziału enzymów w sieciach zarządzających wieloma ważnym procesami biochemicznymi. Dzięki odniesionemu sukcesowi projekt ENZYME MICROARRAYS przybliżył nas o kolejny krok do gruntowniejszego poznania mechanizmów życia.
Wkład UE w projekt wyniósł 1,9 mln EUR w ramach wsparcia sieci badawczych oraz szkolenia i mobilności naukowców w Europie i poza jej granicami.
Więcej informacji:
Karta informacji o projekcie:
http://cordis.europa.eu/projects/rcn/79163_pl.html
Uniwersytet Techniczny w Monachium
http://www.tu-muenchen.de/
Źródło: http://cordis.europa.eu
Tagi: mikromacierze, sonda, DNA, enzymy, białka, lab, laboratoria, labolatorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje