NASA reaktywuje swoją sondę kosmiczną - będzie badać groźne planetoidy
Naukowcy będą używać reaktywowanej sondy do zbadania populacji potencjalnie niebezpiecznych planetoid bliskich Ziemi (kategoria obiektów zwanych NEO, od angielskiego terminu „near-Earth object”) oraz znaleźć cele dla przyszłych misji kosmicznych eksplorujących asteroidy.
Sonda WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) została wystrzelona z Ziemi w 2009 roku. Badała w podczerwieni promieniowanie od asteroid, gwiazd i galaktyk, codziennie wykonując około 7500 zdjęć (łącznie wykonała 2,7 miliona fotografii). W roku 2012 opublikowano mapę całego nieba opartą na danych z sondy i towarzyszący jej katalog 560 milionów obiektów: od galaktyk po planetoidy i komety.
W lutym 2011 roku sondzie wydano polecenie przejścia w stan uśpienia z nadzieją, że może jeszcze uda się ją w przyszłości wykorzystać. Teraz NASA stwierdziła, że nadeszła na to pora.
„Zespół jest gotowy i po krótkim sprawdzeniu zamierzmy wystartować. Dalszy ciąg misji NEOWISE pozwoli nie tylko lepsze zrozumienie planetoid i komet, ale pomoże w ustaleniu koncepcji na przyszłe misje kosmiczne katalogujące obiekty NEO” - powiedziała Amy Mainzer, kierownik projektu NEOWISE z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: sonda kosmiczna, lab, laboratorium, NASA, planetoida, asteroida, kometa
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje