Kolor w kosmetologii
Czym jest kolor?
Kolory to jedynie wrażenia odbierane przez nas w wyniku pobudzania receptorów w naszych oczach przez światło, czyli fale elektromagnetyczne o określonych częstotliwościach. Ludzkie oko zdolne jest rozpoznać średnio około 1 miliona kolorów oraz odcieni. Wszystkie one są kombinacjami trzech kanałów kolorystycznych: światła czerwonego (700nm), światła zielonego (530nm) i niebieskiego (420nm). Zdolność rozpoznawania kolorów w trzech zakresach, towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od milionów lat, a związana jest ewolucyjnie z dziennym trybem życia (nocą nie ma światła, a postrzeganie kolorów nie jest potrzebne) oraz z roślinną dietą. - Rozpoznawanie owoców jadalnych od trujących, było dla naszych przodków kwestią życia i śmierci. Jakie znaczenie ma to jednak dla branży kosmetycznej?
Kobiety widzą więcej
Otóż okazuje się, że panie – statystycznie ujmując, widzą więcej. Dzieje się tak, ponieważ większość genów odpowiedzialnych za percepcję barw znajduje się w chromosomie X. Mężczyźni mają w swoich komórkach tylko jeden taki chromosom, kobiety – dwa.
Co więcej, około 2 procent pań widzi kolory jako składową nie trzech, a czterech kanałów kolorystycznych (tzw. tetrachromatyzm), co umożliwia obserwację do 100 milionów odcieni i barw. Niektórzy twierdzą, że oglądana przez tatrachromatyczkę tęcza, będzie mieć nawet dziesięć kolorów. Tetrachromatyzm nie zdarza się wśród mężczyzn. Ich ewolucyjne przystosowanie (przyjmując w uproszczeniu: polowania a nie zbieractwo), odbyło się kosztem percepcji barw. Ma to oczywiście znaczenie także w branży kosmetycznej. Dziś nawet około 80-90% klientów drogerii i sklepów kosmetycznych, to kobiety. Tym samym wymagania, jakim produkty kosmetyczne muszą sprostać w zakresie swojej kolorystyki, należą do tych najbardziej wyśrubowanych.
Pomiar i recepturowanie barw w przemyśle kosmetycznym
Jakość kolorystyczna produktów wymaga precyzyjnego recepturowania oraz szczegółowych pomiarów – również kontrolnych, na etapie przyjmowania dostawy surowców oraz na etapie produkcji.
Optymalnym rozwiązaniem jest.....
Wiecej: http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/artykul/kolor.pdf
Źródło: www.farmacom.com.pl
Tagi: barwa, kolor, kosmetyk, kosmetologia, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje