Mokre oklaski
Profesor Sunny Jung z Virginia Tech College of Engineering (USA) interesuje się mechaniką płynów i ich oddziaływaniem z miękkimi i twardymi obiektami – zarówno poruszaniem się pierwotniaków, jak i pijącymi wodę czy pływającymi w niej zwierzętami. Do jego bardziej znanych prac należą badania dotyczące wykorzystania przez koty bezwładności płynów podczas picia. Przyczyniły się one do rozwoju mikrofluidyki – nauki o zachowaniu się cieczy w mikroskali. Mikrofluidyka ma zastosowanie na przykład w uwalnianiu leków do krwioobiegu.
Najnowsze eksperymenty Junga i jego pięciu współpracowników dotyczą klaskania mokrymi rękami – a ogólnie rzecz ujmując, reakcji cienkich warstw cieczy ściskanych pomiędzy dwoma obiektami. Towarzyszy temu gwałtowny przepływ płynu połączony z jego rozpryskiwaniem, na przykład, gdy samochód przejeżdża przez kałuże.
Znajomość zasad rządzących zachowaniem cieczy w takich warunkach może zaowocować opracowaniem sposobów na lepsze mieszanie cieczy z gazem, co w przypadku silnika spalinowego poprawia wydajność spalania i zmniejsza zużycie paliwa.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: mleko, kot, olaski, lab, laboratorium, motoryzacja, przemysl, fizyka teoretyczna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje