Usunięcie zaćmy może przedłużyć życie
Wcześniejsze badania wskazywały na to, że osoby starsze z zaburzeniami widzenia były bardziej narażone na zgon. To ryzyko może zmniejszyć zabieg usunięcia zaćmy - mówią autorzy badań.
Przeanalizowali oni dane dotyczące 354 osób po 49. roku życia, u których wystąpiły zaburzenia widzenia spowodowane kataraktą. Pod uwagę wzięto wiek, płeć oraz czynniki zwiększające ryzyko zgonu takie jak nadciśnienie, cukrzyca, palenie papierosów, choroby układu krążenia, wskaźnik masy ciała (BMI) czy współwystępujące choroby. Stan pacjentów porównywano po upływie 5 i 10 lat od rozpoczęcia badań.
Związek zabiegu usunięcia zaćmy z mniejszym ryzykiem zgonu nie jest w pełni jasny - zauważa dr Jie Jin Wang z Westmead Millennium Institute w Australii. W grę może wchodzić nie tylko poprawa stanu fizycznego, ale także emocjonalnego, wzrost optymizmu czy poczucie większej niezależności.
Naukowcy zaznaczają jednocześnie, że należy przeprowadzić kolejne badania, by zyskać większą pewność, że zależność ta istnieje niezależnie od chorób, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: zaćma, zgon, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje