Białko ujawnia związek gruźlicy z chorobą Parkinsona
Przeprowadzili je naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA).
Mutacje w obrębie Parkin przyczyniają się do utraty komórek nerwowych, dlatego od pewnego czasu białko to znajduje się w centrum zainteresowania naukowców, badających chorobę Parkinsona. Gen Parkin stymuluje niszczenie bakterii przez komórki układu odpornościowego, makrofagi, zaś polimorfizm genu Parkin powoduje większą podatność na gruźlicę.
Autor badań dr Jeffery Cox obserwował, w jaki sposób makrofagi pochłaniają i niszczą obce bakterie. Walka pomiędzy prątkami gruźlicy a makrofagami bywała bardzo zacięta. Zarówno w przypadku myszy, jak i ludzi białko Parkin odgrywało jednak kluczową rolę w procesie eliminacji intruzów. Zaobserwowano ponadto, że zmodyfikowane myszy, które nie posiadały genu Parkin po zakażeniu prątkami gruźlicy umierały, podczas gdy normalne myszy były w stanie przetrwać infekcję.
Opracowywane obecnie metody walki z chorobą Parkinsona mogłyby okazać się skuteczne w zwalczaniu gruźlicy. Badamy możliwość aktywowania białka Parkin za pomocą leków małocząsteczkowych - podsumowuje dr Cox.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: bakterie, makrofagi, białko, choroba Parkinsona, lab, laboratorium, prątki gruźlicy, stres
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje