Naukowcy o przyczynie braku gazu w niektórych galaktykach
Astronomowie od dawna zastanawiali się, dlaczego wiele galaktyk we Wszechświecie wydaje się nie posiadać dużych zasobów gazu, przez co nie mogą tworzyć nowych gwiazd. Obserwowano już szybkie wypływy gazu, ale nieznany był ich mechanizm.
Naukowcy z Holandii, Węgier i Włoch przeprowadzili obserwacje jądra galaktyki 4C12.50, odległej od nas o dwa miliardy lat świetlnych. Użyli do tego celu ogólnoświatowej sieci radioteleskopów VLBI (Very Long Baseline Interferometry), która łączy instrumenty pracujące na różnych kontynentach. Gdy oddalone od siebie radioteleskopy obserwują równocześnie jeden obiekt, można uzyskać jego obrazy w bardzo dużych rozdzielczościach kątowych.
W wyniku obserwacji udało się ustalić położenie wypływu gazu i określić prędkość, z jaką opuszcza galaktykę. Prędkość ta wynosi 1000 kilometrów na sekundę. Mimo bardzo silnego oddziaływania dżetu plazmy, który wypycha gaz, temperatura gazu jest niska, co jest pewną niespodzianką.
Jednak niespodzianka ta może okazać się wytłumaczeniem braków gazu w niektórych galaktykach. Właśnie chłodny gaz jest podstawowym blokiem budulcowym nowych gwiazd, a w przypadku 4C12.50 jest on usuwany z galaktyki.
Wyniki badań zespołu, którym kieruje Raffaella Morganit (ASTRON, University of Groningen) zostały opublikowane w „Science”.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: gaz, galaktyka, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje