Ratunek dla rysia iberyjskiego
Komórki pobrano od samic, które z uwagi na stan zdrowia, nie będą mogły mieć potomstwa. Udało się pozyskać i zamrozić trzy prawidłowo rozwinięte zarodki, fragmenty kory jajnika oraz niezapłodnione komórki jajowe. Następnym krokiem będzie transfer zarodków do zastępczej matki, którą może być samica rysia euroazjatyckiego (Lynx lynx).
Natalia Mikołajewska jest absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a obecnie doktorantką w Katedrze Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Swoją pracę doktorską, dotyczącą metod mrożenia komórek jajowych kota domowego, wykonuje pod kierownictwem prof. Wojciecha Niżańskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i prof. Katariny Jewgenow z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Berlinie.
* * *
Ryś iberyjski (Lynx pardinus) jest jedynym gatunkiem spośród dzikich kotowatych sklasyfikowanym na Czerwonej Liście Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody jako „krytycznie zagrożony”. Wielkość populacji Rysia iberyjskiego szacowana jest na około 150 osobników żyjących na południu Hiszpanii w dwóch niewielkich subpopulacjach.
Źródło: www.up.wroc.pl
Tagi: zarodek, ryś iberyjski, komórki jajowe, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje