Ekologiczny biznes oparty na utylizacji ścieków mleczarskich
W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu REWAGEN (System elektrochemicznego uzdatniania wody w branży mleczarskiej z odzyskiem wodoru i produkcją energii elektrycznej) powstaje zakład pilotażowy na potrzeby prototypu innowacyjnego uzdatniania.
"Projekt ma połączyć uzdatnianie ścieków z produkcją energii jako wydajny sposób zarządzania nieczystościami w przemyśle mleczarskim: serwatką i ściekami" - informuje koordynator projektu, Alexander Karos z Fraunhofer IGB w Niemczech. "Będzie to możliwe dzięki produkcji energii elektrycznej na bazie odzysku i oczyszczania wodoru, będącego produktem ubocznym procesów elektrochemicznych".
Zakład pilotażowy będzie pełnić rolę energooszczędnego systemu uzdatniania wody. Energia elektryczna produkowana poprzez konwersję wodoru będzie wykorzystywana do obsługi systemu. To rozwiązanie może znaleźć zastosowanie także w innych sektorach, takich jak produkcja biopaliw, przetwórstwo oliwy czy ubój zwierząt.
Od rozpoczęcia prac latem 2012 r., zespół REWAGEN już poczynił znaczące postępy. Doświadczenia rozpoczęto na skalę laboratoryjną, a pierwsze wyniki z pilotażowego zakładu spodziewane są pod koniec 2014 r.
Obejmują one prognozowany 10% spadek zużycia energii i 30% - wody oraz wskaźnik utylizacji ścieków na poziomie 80-95%.
W toku projektu REWAGEN, do roku 2016 powstanie przyjazny środowisku system uzdatniania serwatki i ścieków mleczarskich, obejmujący odzysk energii i ponowne wykorzystywanie uzdatnionej wody. Opracowany zostanie również sposób oddzielania tłuszczy i olejów oraz jednostka elektroutleniająca, aby umożliwić jednoczesne uzdatnianie ścieków i odzysk wodoru.
"Branża artykułów spożywczych i napojów jest jednym z największych sektorów przemysłowych w Europie pod względem obrotów" - zauważa Karos. "Kwestie środowiskowe w przemyśle przetwórstwa spożywczego są rozmaite, niemniej te najważniejsze wiążą się zapobieganiem powstawaniu ścieków i ich utylizacją".
Sektor spożywczy tradycyjnie zużywa duże ilości wody, wykorzystując ją jako składnik, środek czyszczący lub środek transportu. Poprzez poprawę zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego utylizacji wody w tym sektorze, projekt REWAGEN ma szansę otworzyć nowe możliwości biznesowe.
"Projekt przyczyni się do rozwoju globalnego rynku technologii i usług środowiskowych, wzrostu konkurencyjności gospodarki UE, a także tworzenia miejsc pracy" - dodaje Karos. "Warto wziąć pod uwagę, że usługi związane z wodą i ściekami zapewniają w Europie niemal 600.000 miejsc pracy, całkowite nakłady inwestycyjne przekraczają 33 mld EUR rocznie, a obroty sięgają 72 mld EUR rocznie. Z tego względu opracowanie nowych technologii utylizacji ścieków i serwatki może otworzyć możliwości komercyjne na tym atrakcyjnym rynku".
Powstać mogą również nowe miejsca pracy w wyniku opracowania i powstania technologii wymaganej do produkcji energii z wodoru.
Karos dodaje: "Przedsiębiorstwa starają się także inwestować w takie technologie oczyszczania emisji, które zapewniają możliwe najniższe koszty operacyjne. Ten projekt może zatem pobudzić produkcję ogniw paliwowych lub alternatywnych systemów do przetwarzania wodoru w energię elektryczną".
Ukończenie prac nad projektem REWAGEN zaplanowano na maj 2016 r. Wkład UE w projekt wniósł 4,6 mln EUR.
Więcej informacji:
REWAGEN, http://www.rewagen.eu/index.html
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/104609_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: scieki, mleko, serwatka, ekologia, biznes, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje