Prognozowanie dwutlenku węgla tchnęło nowe życie w gospodarkę leśną
Główną przyczyną wylesiania jest wycinka pod ziemie uprawne, aczkolwiek radykalne zmiany klimatyczne i nasilona działalność człowieka wywarły niekorzystny wpływ na bioróżnorodność i okoliczne siedliska. Model stworzony przez zespół badawczy może ułatwić lepsze planowanie i zarządzanie lasami na świecie.
Wyniki badawcze są owocem zakrojonych na szeroką skalę prac w terenie, prowadzonych w lasach Asturii i Galicji. Aby obliczyć, ile dwutlenku węgla pochłania każdy gatunek drzewa, zespół poddał obserwacji warunki środowiskowe, w których występują drzewa, gęstość istniejącego lasu, regenerację, jaka zachodzi na danym obszarze oraz zaplanowane lub stosowane zabiegi leśne.
Zespół, którego prace koordynowane były przez Grupę Badawczą ds. Lasów Atlantyckich, odkrył że gatunki szybko rosnące, takie jak eukaliptus, można wykorzystywać jako szybkie rozwiązanie w przypadku uprawy energetycznej do szybkiej produkcji biomasy, ale także jako wydajne pochłaniacze CO2 w perspektywie krótkoterminowej. Z drugiej strony gatunki wolno rosnące, takie jak dąb czy brzoza są wydajnymi pochłaniaczami CO2 w dłuższym okresie, a dzięki temu lepiej sprawdzają się w warunkach środowiskowych, które nie są optymalne dla gatunków o szybszym wzroście.
Partnerzy projektu zamierzają wykorzystać modele do wyznaczania kolejnych etapów w gospodarowaniu lasami w północno-wschodniej Hiszpanii. Dane będą cenne przy doborze gatunków drzew najlepiej przystosowanych do zalesiania określonych obszarów pasma górskiego
Wnioski z prac badawczych zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie International Forestry Review.
Więcej informacji:
Uniwersytet w Oviedo, http://www.uniovi.es/en/inicio
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: dwutlenek wegla, gospodarka lesna, lab, laboratorium, las, bioroznorodnosc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje