Spaliny z silników diesla jednak szkodzą pszczołom
Badacze z University of Southampton zaobserwowali, że spaliny z silników zmieniają profil chemiczny zapachów kwiatowych, zachęcających pszczoły do zapylania roślin - podaje magazyn "Scientific Reports".
"To może mieć bardzo szkodliwy wpływ na wiele pszczelich rodzin i efektywność zapylania" - powiedziała neurobiolog Tracey Newman, która uczestniczyła w badaniu.
Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające są kluczowe dla rolnictwa i produkcji żywności - owoców i warzyw, np. jabłek, truskawek, pomidorów, migdałów - i niektórych roślin paszowych. Raport ONZ z 2011 roku wskazywał, że praca pszczół i innych zapylaczy, jak motyle i ptaki, jest warta dla gospodarki 153 mld euro rocznie.
Od kilku dekad obserwuje się na całym świecie spadek populacji pszczół. Nie wiadomo dokładnie, co powoduje ich wymieranie - naukowcy kładą to na karb wielu czynników, w tym pasożytów i pestycydów. W maju Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów, które w ocenie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) są groźne dla pszczół.
Prof. ekologii Guy Poppy, który pracował z Newman, podkreśla, że pszczoły do efektywnego poszukiwania pożywienia potrzebują możliwości rozpoznawania roślin - procesu zaburzanego przez tlenki azotu (NOx), w szczególności dwutlenek azotu, który występuje w spalinach diesla i innych zanieczyszczeniach.
W ramach badania naukowcy pobrali osiem związków chemicznych, wchodzących w skład zapachu kwiatów rzepaku i połączyli je w jednym z eksperymentów z czystym powietrzem, a w innym - z powietrzem zanieczyszczonym wyziewami z silników diesla.
Okazało się, że cząsteczki sześć z ośmiu związków chemicznych w połączeniu ze spalinami zmniejszają swoją objętość, a dwa zanikają zupełnie w ciągu minuty - co oznacza, że profil zapachu się zmienia. Zapach w połączeniu ze świeżym powietrzem pozostawał niezmieniony.
Kiedy badacze wykorzystali w tym samym procesie tylko tlenek i dwutlenek azotu, zaobserwowali te same wyniki, co sugeruje, że NOx są kluczowe dla zmiany składu zapachu.
Po zaprezentowaniu zmienionego zapachu pszczołom, które - jak wiadomo - wykorzystują swój czuły węch przy doborze kwiatów, owady nie mogły jej rozpoznać.
Giles Budge z brytyjskiej Food and Environment Research Agency uważa, że badanie dodaje kolejną kwestię do problemów, z jakimi zmagają się owady zapylacze. Dodał jednak, że ponieważ zostało wykonane w warunkach laboratoryjnych, należy sprawdzić, czy ten problem występuje na szerszą skalę w środowisku.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: silnik Diesla, spaliny, pszczoły, lab, laboratorium, neurobiolog
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje