NOTOX: dążenie do przyszłości bez testów na zwierzętach
Sytuacja zdecydowanie sprzyja takim działaniom. W marcu wszedł w życie całkowity zakaz sprzedaży w UE kosmetyków i środków higieny testowanych na zwierzętach, a wspomagane komputerowo modele coraz wyraźniej postrzegane są jako realne alternatywy dla testów na zwierzętach.
Mając na względzie wykorzystanie ostatnich osiągnięć badawczych, podjęto w 2011 r. prace nad dofinansowanym ze środków unijnych, pięcioletnim projektem NOTOX, aby zagwarantować Europie czołowe miejsce zarówno w zakresie testów na toksyczność jaki i dobrostanu zwierząt.
Celem projektu jest opracowanie i przeprowadzenie walidacji modeli komputerowych do prognozowania możliwych, długofalowych skutków toksycznych w organizmie człowieka. Najważniejszą konsekwencją tych prac będzie po prostu wyeliminowanie, w niedalekiej przyszłości, żywych organizmów z testów na bezpieczeństwo niektórych substancji.
Zastąpienie przeprowadzanych na zwierzętach testów na toksyczność dla człowieka pozostaje głównym wyzwaniem. Punkt wyjścia to zastosowanie najnowocześniejszych metod alternatywnych. W projekcie NOTOX planowane jest zbadanie i opracowanie technik opartych na biologii systemów. Takie podejście koncentruje się na złożonych interakcjach w systemach biologicznych poprzez przyjęcie bardziej holistycznej perspektywy w stosunku do badań biologicznych i biomedycznych.
Projekt skupia się na wątrobie - najważniejszym organie eliminującym substancje toksyczne z organizmu. Naukowcy z projektu NOTOX zbadali za pomocą rozmaitych doświadczeń z probówkami, jak niektóre substancje oddziałują na komórki wątroby człowieka. Następnie zaprojektowali wysoce złożone modele komputerowe w celu powtórzenia swoich odkryć.
Kolejnym krokiem będzie opracowanie algorytmów, które ściśle imitują procesy zachodzące w tkance człowieka narażonej na substancje toksyczne. Dzięki temu naukowcy wykorzystają nowe modele obliczeniowe do przygotowywania wiarygodnych prognoz długoterminowych. Aktywność komórkowa będzie stale monitorowana i łącznie z preselekcjonowaną literaturą oraz danymi genomicznymi posłuży do stworzenia toksykologicznej bazy danych.
Aby osiągnąć ten ambitny cel, projekt NOTOX zgromadził jedenaście interdyscyplinarnych zespołów badawczych o międzynarodowej renomie z całej Europy, w tym akademickie laboratoria badawcze oraz cztery małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Zakończenie prac nad projektem, który otrzyma łącznie 4.849.981 EUR dofinansowania ze środków unijnych, zaplanowano na koniec 2015 r.
Obecnie obywatele sami mogą się przekonać, jak postępują prace nad projektem. Zespół filmowców towarzyszył naukowcom NOTOX przez kilka miesięcy, a nakręcony w tym czasie film jest dostępny na stronie internetowej projektu. Materiał wideo zapewnia fascynujący wgląd w wyzwania wiążące się z opracowywaniem alternatywnych metod testowania, a także prezentuje niektóre z nowatorskich technologii, jakie znalazły zastosowanie.
Więcej informacji:
NOTOX, http://www.notox-sb.eu/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/97714_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: test, zwierzeta, kosmetyka, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje