Budowanie solidnych infrastruktur badawczych na rzecz przyszłości
Celem projektu EURORIS-NET+, który sfinalizowano z końcem września 2013 r., była dalsza rozbudowa istniejącej europejskiej sieci krajowych punktów kontaktowych "Infrastruktura badawcza" (KPK IB). KPK zapewniają porady, praktyczne informacje i pomoc we wszystkich aspektach uczestnictwa w unijnych systemach finansowania.
Do najważniejszych wyników projektu zaliczyć należy zwiększenie liczby usług na rzecz społeczności naukowych IB, przedsiębiorstw oraz podmiotów publicznych na szczeblu europejskim i międzynarodowym. Stało się to możliwe dzięki utworzeniu dobrze zorganizowanego Obserwatorium IB - interaktywnej infrastruktury informacyjnej, umożliwiającej dostęp do zintegrowanych i zaktualizowanych informacji o IB, pochodzących ze źródeł europejskich i krajowych, oraz wspomagającej dialog pomiędzy różnymi interesariuszami IB.
Obserwatorium zajmuje się szerokim wachlarzem spraw, w tym kwestiami politycznymi, zaleceniami, sprawozdaniami, badaniami, sondażami, artykułami, krajowymi/regionalnymi mapami drogowymi, tematycznymi mapami drogowymi, wskaźnikami działalności badawczej, kartami informacyjnymi o projektach IB, prezentacjami, informacjami o interesariuszach/organizacjach uczestniczących w IB, systemami finansowania oraz możliwościami ponadnarodowego dostępu do infrastruktur badawczych. Nowa sekcja wizualizacji dostarcza informacji o projektach w zakresie infrastruktur badawczych na szczeblu organizacji i kraju.
Ponadto forum interesariuszy, które umożliwia członkom prowadzenie dyskusji za pośrednictwem witryny internetowej, zostało rozbudowane o kilka nowych funkcji. Wśród nich wymienić można opcję dla użytkowników zewnętrznych zarejestrowania się/ubiegania się o członkostwo w forum interesariuszy oraz inicjowania/uczestniczenia w dyskusjach o IB. Członkowie forum interesariuszy mogą teraz przesyłać dokumenty do Obserwatorium IB.
Projekt przyczynia się do propagowania informacji o wydarzeniach dotyczących infrastruktur badawczych i oferowanych badaczom możliwościach odwiedzenia obiektów badawczych w Europie i podjęcia w nich pracy. W efekcie KPK są obecnie znacznie wydajniejsze, lepiej zorganizowane i maksymalnie przygotowane do zbliżającego się wielkimi krokami okresu programowania Horyzont 2020. Projekt EURORIS-NET+ otrzymał ze środków unijnych dofinansowanie w kwocie 1.199.043 EUR.
Nadrzędnym celem projektu "Infrastruktury badawcze", stanowiącego element programu "Możliwości", jest optymalizacja wykorzystania i rozwoju najlepszych infrastruktur badawczych istniejących w Europie. Program ma też za zadanie pomagać w budowaniu nowych infrastruktur o zasięgu paneuropejskim we wszelkich obszarach nauki i technologii.
Wydaje się oczywistym, że europejska społeczność badawcza potrzebuje ich, aby utrzymać się w czołówce świata nauki, co pomoże także przedsiębiorstwom umocnić swoją bazę wiedzy i technologiczne know-how. Dorobek projektu EURORIS-NET+ to kolejny krok w kierunku realizowania tych celów.
Więcej informacji:
EURORIS-NET+, http://www.euroris-net.eu/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/100105_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: infrastruktura badawcza, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje