Czytanie w myślach może być możliwe
Naukowcy udowodnili, że wykonywanie działań matematycznych aktywuje te same obszary mózgu, co używanie w normalnej rozmowie liczb oraz wyrażeń określających ilość.
"Mamy teraz realną możliwość podsłuchiwania mózgu” – powiedział Josef Parvizi, profesor neurologii z Uniwersytetu Stanforda, który brał udział w przeprowadzonych badaniach.
"To ekscytujące i nieco straszne – skomentował Henry T. Greely, specjalista od etyki w biomedycynie, który nie uczestniczył w pracach zespołu, który dokonał odkrycia. - Pokazuje, po pierwsze, że możemy zobaczyć, kiedy ktoś myśli o liczbach, oraz po drugie, że prawdopodobnie w przyszłości będziemy mogli manipulować czyimś myśleniem o nich”.
Metoda zastosowana przez zespół Parviziego obejmowała usunięcie fragmentu czaszki wolontariuszy, którzy zdecydowali się poddać badaniu, i umocowaniu do odsłoniętego mózgu zestawu elektrod. W trakcie eksperymentu badani musieli zostać w szpitalu przez około tydzień, ale poza szpitalnym otoczeniem oraz brakiem możliwości ruszenia się z łóżka prowadzili normalne życie: jedli, pili, spali, rozmawiali z rodziną i przyjaciółmi, słuchali muzyki i oglądali telewizję. Przez ten czas urządzenia podłączone do elektrod w ich mózgu rejestrowały dokładnie jego aktywność a kamery rozmieszczone w pokoju nagrywały wszystko, co się w nim działo.
Oprócz tego, wolontariuszy proszono o wykonanie prostych zadań, takich jak rozwiązywania działań matematycznych czy przypominanie sobie, co jedli na śniadanie. Naukowcy potwierdzili, że w trakcie tych ćwiczeń jeden z obszarów mózgu uaktywniał się tylko wtedy, kiedy badani wykonywali działania matematyczne. Po przeanalizowaniu zapisów aktywności mózgu z reszty dnia badacze zauważyli, że ten sam obszar był aktywny, kiedy wolontariusz używał w konwersacji jakiejś liczby, albo chociaż określenia oznaczającego ilość, takiego jak „więcej”, „dużo” lub „większy od poprzedniego”.
"Komórki nerwowe nie aktywowały się chaotycznie – powiedział Parvizi. - Są bardzo wyspecjalizowane, aktywne tylko wtedy, kiedy badany zaczyna myśleć o liczbach. Kiedy wspomina poranek, śmieje się albo rozmawia na inne tematy, nie aktywują się". Dzięki temu, oglądając zapis aktywności mózgu, można z dużą pewnością stwierdzić, kiedy dany człowiek myślał o ilości – czy to w kontekście konkretnych liczb, czy w postaci wyrażeń określających ilość.
Greely uspokaja, że strach przed kontrolą umysłów jest jeszcze przedwczesny. "Praktycznie rzecz ujmując, nie jest to najprostsza w świecie rzecz - wszczepiać ludziom elektrody do mózgu. To nie stanie się jutro i nie będzie łatwe lub niezauważalne" – powiedział.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: czytanie w myslach, lab, laboratorium, mozg, elektroda
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje