Konkurs na atomowy mural
W wyniku konkursu powstać ma wielkoformatowa grafika nawiązująca do tematyki związanej z rozwojem polskiej energetyki jądrowej. Mural ozdobi budynek głównej serwerowni mieszczącej tworzony w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk (CIŚ) potężny klaster obliczeniowy.
"Mural ma przemawiać do wyobraźni, zachęcać do podejmowania wyzwań naukowych i technicznych, pokazywać, że ogromne możliwości obliczeniowe skryte w sercu centrum pozwalają docierać do piękna, które było dotąd przed nami ukryte" – wyjaśnia dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ prof. Ludwik Dobrzyński.
Konkurs ma charakter otwarty – uczestniczyć w nim mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Spośród nadesłanych prac wyłonione zostaną trzy najciekawsze projekty, których autorzy otrzymają zaproszenie do negocjacji dotyczących warunków wykonania malowidła.
"Żyjemy w czasach, gdy słowo przegrywa walkę z obrazem. Starając się dotrzeć do współczesnego odbiorcy musimy więc częściej stawiać na najbardziej sugestywne wizualne formy przekazu, jak właśnie murale – mówi dr Sławomir Potempski, zastępca kierownika projektu CIŚ. – Jestem przekonany, że tego typu niestandardowy element graficzny dobrze wpisze się w wizerunek projektu Centrum Informatyczne Świerk, a zarazem dobrze wpłynie na postrzeganie całego naszego instytutu".
Projekty prac nadsyłać można do 15 grudnia, a samo ogłoszenie wyników konkursu nastąpi miesiąc później. Uroczyste odsłonięcie malowidła będzie częścią planowanego na kwiecień przyszłego roku, kiedy uruchomiony będzie powstający w Świerku klaster komputerowy.
"Mural znajdzie się tuż przy najważniejszej drodze przecinającej teren ośrodka naukowego w Świerku. Codziennie oglądać go będzie nie tylko blisko tysiąc pracowników NCBJ oraz odwiedzające instytut delegacje zagraniczne, ale także liczne grupy młodzieży zwiedzające reaktor +Maria+ – wyjaśnia dr Potempski. – Niewykluczone, że zwycięski projekt wykorzystamy również w innych naszych działaniach komunikacyjnych, na przykład umieścimy go na specjalnym nośniku w miejscu zjazdu do ośrodka z drogi krajowej".
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronach www.ncbj.gov.pl oraz www.cis.gov.pl
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Narodowego Centrum Badań Jądrowych, lab, laboratorium, mural, energetyka jadrowa
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje