Opony z ... mniszka lekarskiego
Czołowy producent opon, firma Continental wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej Fraunhofer (IME) z Aachen są o krok od przełomowego dokonania, jakim będzie rozpoczęcie przemysłowej produkcji gumy z uprawianego na masową skalę mniszka lekarskiego. W ostatnich latach, dzięki najnowocześniejszym metodom upraw, możliwa stała się produkcja wysokiej, jakości naturalnej gumy z korzeni tej powszechnie występującej rośliny. Dotychczas prace prowadzono w warunkach laboratoryjnych. Niedawno jednak w placówce IME w niemieckim Münster, rozpoczęto budowę eksperymentalnej instalacji, która umożliwi produkcję wielu ton naturalnej gumy.
„Produkcja gumy z korzeni mniszka lekarskiego jest w znacznie mniejszym stopniu uzależniona od warunków pogodowych niż ma to miejsce w przypadku drzew kauczukowych. Ponadto roślina jest tak mało wymagająca w uprawie, że może być uprawiana nawet na terenach dotychczas uważanych za nieużytki. Uprawiając rośliny blisko naszych zakładów produkcyjnych, będziemy mogli znacznie zredukować emisję zanieczyszczeń i wydatki, jakie niesie dziś ze sobą transport surowców. Ten projekt w imponujący sposób pokazuje, że nie dotarliśmy jeszcze do kresu naszych możliwości w dziedzinie produkcji materiałów” – tłumaczy Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental odpowiedzialny za Dział Opon.
Projekt poprzedziły kilkuletnie badania, w toku których naukowcom udało się dowieść, że guma uzyskiwana z korzeni mniszka lekarskiego ma nie tylko równie wysoką jakość co ta otrzymywana z drzew kauczukowych, ale wręcz przewyższa ją pod względem wydajności produkcji.
Pierwsze opony z gumy uzyskanej z korzeni mniszka lekarskiego będą poddawane testom na publicznych drogach już w najbliższych latach.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: guma, opony, mniszek lekarski, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje