Mózg koloruje czarno-białe zdjęcia
Proces przetwarzania obrazów przez nasz mózg od dawna fascynuje neurologów. Można bowiem zastanawiać się, do jakiego stopnia mózg wpływa na nasze widzenie i jak bardzo ingeruje w percepcję barw. Okazuje się, że mózg "koloruje" czarno-białe zdjęcia, zgodnie z naturalnymi barwami.
Neurolodzy Michael Bannert i Andreas Bartels z Tubingen w Niemczech przeprowadzili eksperyment na ochotnikach, rejestrując jednocześnie za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego aktywność ich mózgów.
Badanym pokazywano czarno-białe zdjęcia bananów, brokułów, truskawek i innych obiektów, które odznaczają się typowymi barwami. Żeby zmylić badanych co do celu eksperymentu, kazano im je obracać i mówić, w którą stronę to robią.
Następnie pokazano im obrazki kolorowych pierścieni w barwach odpowiadających prezentowanym wcześniej owocom. Tym razem również zarejestrowano aktywność mózgów ochotników.
Kiedy przeanalizowano specyfikę aktywności mózgu u badanych, okazało się, że nawet gdy pokazywano im czarno-białe przedmioty, mózg zachowywał się tak, jak gdyby przetwarzał barwy.
Z badań wynika, że nasza wiedza o przedmiocie wpływa na sposób, w jaki mózg przetwarza widok tego przedmiotu. Jeśli tego rodzaju wiedza ma zbyt duży wpływ w czasie wstępnej fazy widzenia, może to skutkować nawet zaburzeniami widzenia w formie halucynacji.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: mozg, zdjecie, kolor, halucynacje, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje