Lek wpływający na przykre wspomnienia
W ostatnim dziesięcioleciu projekt poznania ludzkiego genomu (human genome project, HUGO) doprowadził do tego, że geny związane z wieloma różnymi chorobami człowieka odkrywane są w niespotykanym dotąd tempie. Jednak do tej pory nie było jasne w jakim zakresie wiedza na temat tych genów może być pomocna w odkrywaniu nowych leków, zwłaszcza w dziedzinie neuropsychiatrii. Zespoły badawcze profesorów Andreasa Papassotiropoulosa oraz Dominique'a de Quervain z należących do Uniwersytetu w Bazylei Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrycznej, Wydziału Psychologii oraz jednostki zwanej Biozentrum, we współpracy z innymi ośrodkami na świecie przeprowadziły międzynarodowe badania, których celem było zanalizowanie korelatów genetycznych pamięci awersywnej, odgrywającej kluczową rolę w zaburzeniach lękowych takich jak zaburzenie stresowe pourazowe. Analiza genetycznych baz danych pozwoliła naukowcom na zidentyfikowanie 20 genów zaangażowanych w proces zapamiętywania negatywnych wydarzeń, będących potencjalnie celem oddziaływania nowych leków.
Działanie wykazuje powszechnie znany lek przeciwhistaminowy
W badaniu z podwójnie ślepą próbą oraz grupą kontrolną otrzymującą placebo oraz w oparciu o wyniki analizy genetycznej naukowcom udało się zbadać związek, który oddziałuje z produktem jednego z wcześniej wspomnianych genów. Co zaskakujące, tym związkiem jest powszechnie znany lek przeciwhistaminowy. Podanie pojedynczej dawki tego leku doprowadzało do tego, że osoby badane słabiej przypominały sobie treść pokazywanych im wcześniej zdjęć z nieprzyjemną zawartością; nie wpływało natomiast na przywoływanie z pamięci treści zdjęć neutralnych i pozytywnych. Wyniki tego badania mogą mieć niebagatelne znaczenie w kontekście leczenia zaburzenia stresowego pourazowego.
Autorzy badania po raz pierwszy w historii udowodnili, że dane na temat ludzkiego genomu mogą być z powodzeniem wykorzystane do identyfikacji związków chemicznych zdolnych do wpływania na pamięć. „Te nowe i obiecujące możliwości pojawiły się dzięki szybkiemu rozwojowi innowacyjnych metod analizy genetycznej”, mówi Papassotiropoulos. Naukowcy szykują się do przeprowadzenia następnych badań: „Na dalszym etapie będziemy próbować znaleźć i stworzyć substancję wspomagające pamięć”, tłumaczy de Quervain. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się wnieść wkład w poszukiwania pilnie potrzebnych leków do zastosowania u osób cierpiących na choroby neuropsychiatryczne.
Firma wdraża wyniki badań do praktyki klinicznej
W celu wdrażania wyników swoich badań do praktyki klinicznej, de Quervain i Papassotiropulos założyli w tym roku firmę Gene Guide Ltd. Specjalizuje się ona w prowadzeniu badań nad ludzkim genomem oraz odkrywaniu nowych leków do stosowania u osób cierpiących na choroby neuropsychiatryczne. To nowoczesne podejście spotkało się z dużym zainteresowaniem przemysłu farmaceutycznego, ponieważ jak dotąd prace nad odkrywaniem nowych leków neuropsychiatrycznych nie przyniosły zadowalających rezultatów.
Autor: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-10/uob-ndr102113.php
Tagi: lek, wspomnienia, lab, laboratorium, pamięć awersywna, pamiec
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje