Kilka lat treningu muzycznego w dzieciństwie korzystne dla mózgu
Jak tłumaczą autorzy pracy, u osób w starszym wieku może to wiązać się z mniejszymi problemami z rozumieniem mowy.
Co ważne, pozytywny efekt treningu muzycznego w dzieciństwie utrzymywał się, mimo że badani nie grali na instrumencie od kilku dekad.
„Nasze badania wskazują, że edukacja muzyczna dzieci jest ważna nie tylko z perspektywy teraźniejszości, ale też z perspektywy zdrowego starzenia się kilka dekad później” – komentuje współautorka pracy dr Nina Kraus Northwestern University w Chicago.
Starzenie się jest związane z wyraźnym pogorszeniem funkcji układu nerwowego. W przypadku zmysłu słuchu objawia się to opóźnioną reakcją mózgu na szybko zmieniające się dźwięki mowy. To sprawia, że osoby w podeszłym wieku mają problemy z rozumieniem jej.
Ostatnie badania wykazały jednak, że muzycy, którzy przez większość życia grają na instrumencie, nie doświadczają takich opóźnień.
Dr Kraus i jej koledzy sprawdzali, czy trening muzyczny we wczesnym okresie życia daje podobne korzyści, nawet jeśli później ma się długą przerwę w grze na instrumencie.
Badania przeprowadzono w grupie 44 zdrowych osób dorosłych w wieku 55-76 lat. Miały one słuchać syntetycznego dźwięku w postaci sylaby “da”, podczas gdy naukowcy mierzyli sygnały elektryczne powstające w odpowiedzi na ten dźwięk w pniu mózgu (są to tzw. słuchowe potencjały wywołane).
Najszybszą reakcję mózgu na sylabę stwierdzono u osób, które w dzieciństwie trenowały grę na instrumencie przez okres od 4 do 14 lat, mimo że później nie wracały do tego przez co najmniej cztery dekady. A im więcej lat trwał trening we wczesnym okresie życia, tym szybsza była odpowiedź neuronów.
Różnica w reakcji była mierzona w milisekundach. “Bycie szybszym o milisekundę nie wydaje się być czymś istotnym, ale mózg jest bardzo wrażliwy na synchronizację w czasie i milisekunda dla każdego z miliona neuronów może robić wyraźną różnicę w życiu starszych osób“ - tłumaczy niebiorący udziału w badaniu dr Michael Kilgard z University of Texas w Dallas.
Jego zdaniem wyniki tych badań potwierdzają, że inwestycja w rozwój mózgu poczyniona na wczesnym etapie życia przynosi korzyści całe lata później.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: trening, mozg, dziecinstwo, lab, laboratorium, muzyka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje