Substancja z mleka krowiego niszczy komórki raka żołądka
Zdaniem autorów artykułu rodzi to nadzieję na zastosowanie jej w przyszłości w leczeniu pacjentów cierpiących na ten nowotwór złośliwy.
“Rak żołądka jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych na świecie, a zwłaszcza w krajach Azji” - przypomina współautor pracy dr Wei-Jung Chen z Narodowego Uniwersytetu w Ilan w Tajwanie. Według niego obecnie podstawowymi opcjami terapeutycznymi dla pacjentów z tym nowotworem są operacja chirurgiczna oraz chemioterapia, które dają dobre efekty jedynie wówczas, gdy choroba jest zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju. “Dlatego ciągle potrzebujemy nowych terapii, które poprawią prognozy pacjentów” - zaznacza Chen.
Jego zespół oceniał przeciwnowotworowe działanie trzech fragmentów peptydu laktoferycyna B obecnego w mleku krowim. Wiadomo, że hamuje on rozwój drobnoustrojów.
Okazało się, że jeden z fragmentów określany jako LFcinB25 w sposób wprost proporcjonalny do dawki i upływu czasu zabijał ludzkie komórki raka żołądka (a dokładnie jednego z jego typów – gruczolakoraka) hodowane w laboratorium.
Naukowcy zaobserwowali, że LFcinB25 wywoływał śmierć tych komórek poprzez stymulację ich samobójczej śmierci (apoptozy) oraz procesu autofagii, tj. procesu trawienia przez komórkę uszkodzonych lub obumarłych elementów jej struktury. Po upływie kilkunastu godzin oddziaływania LFcinB25 zaczynał dominować proces apoptozy.
Zdaniem autorów pracy wyniki te rodzą nadzieję, że związek ten może być w przyszłości wykorzystany jako potencjalny lek na raka żołądka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: mleko, komorki nowotworowe, rak zoladka, peptyd, laktoferycyna B
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje