Danio pręgowany posiada receptor gnijącego mięsa
Podobnie jak danio, również człowieka brzydzi zapach kadaweryny, lotnego cuchnącego związku, który pojawia się, kiedy mięso się psuje. Z kolei zwierzęta żywiące się padliną - jak niedźwiedzie czy szczury - ten brzydki zapach przyciąga.
Ludzie dysponują milionami receptorów węchowych, ale pozostaje niejasne, ile związków tworzących zapachy wchodzi z nimi w interakcje. Receptory są kluczowe dla identyfikowania trującego pożywienia, przesyłając sygnały do mózgu na temat rejestrowanych zapachów.
Prowadząca badanie prof. Sigrun Korsching z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) podkreśliła, że choć większość ssaków ma odmienne od ludzkich preferencje zapachowe, to powonienie danio charakteryzuje wiele podobieństw.
"Ten zapach sygnalizuje niebezpieczeństwo, a kiedy truchło leży w pobliżu, zatem niebezpieczeństwo może wciąż gdzieś się czaić. Sygnalizuje również, że mięso jest toksyczne i nie powinno się go jeść" - powiedziała Korsching portalowi BBC News.
Jeśli ludzie, podobnie jak danio, nie odczuwaliby wstrętu do zapachu kadaweryny (powstającej podczas rozkładu aminokwasów w mięsie przez bakterie), istniałoby prawdopodobieństwo zjedzenia przez nich zepsutego mięsa.
Eksperyment przeprowadzono na danio pręgowanym, ale badacze przekonują, że ludzie mają podobną sieć neuronalną. "Wygląda na to, że takie zachowanie jest u tych ryb wrodzone. Z tego, co wiem, tak samo jest u ludzi. To przykład konwergencji ewolucyjnej" - powiedziała badaczka.
Danio pręgowany jest organizmem modelowym stosowanym w nauce światowej od lat w badaniach genetycznych i rozwojowych kręgowców.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: danio pregowany, receptor, gnijace mieso, lab, laboratorium, gen, wech
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje