Białko FOX01 pomaga w gojeniu się ran
Wnioski badaczy publikuje "Journal of Cell Biology".
Wcześniejsze badania wykazały, że ekspresja białka FOX01 jest większa na obszarze rany, nie rozumiano jednak roli, jaką odgrywa ta molekuła. W innych okolicznościach, jak obecność nowotworu, FOX01 utrudnia podziały komórkowe, co wydawałoby się przeczyć pozytywnej roli w procesie gojenia - zauważa autorka badań Dana Graves.
Kluczowym elementem podczas gojenia się ran są keratynocyty, komórki naskórka, które migrują ku powierzchni skóry. Wpływ FOX01 naukowcy badali obserwując myszy, których keratynocyty pozbawione były tego białka. Choć spodziewano się, że brak FOX01 przyspieszy gojenie, efekt okazał się odwrotny. W przypadku kontrolnej grupy gryzoni z normalną ekspresją białka rany goiły się po tygodniu, podczas gdy u myszy pozbawionych FOX01 wciąż były otwarte.
Idąc dalej, badacze przeanalizowali wpływ zmniejszenia poziomu FOX01 na inne geny odgrywające rolę w migracji komórek. Okazało się, że wiele z nich zostało w znacznym stopniu zredukowanych, zwłaszcza TGF-ß1, czynnik wzrostu kluczowy dla gojenia się ran. Stwierdzono także podwyższony poziom stresu oksydacyjnego u myszy pozbawionych FOX01.
Nieoczekiwanie zachowanie FOX01 może być związane z wyspecjalizowanym mikrośrodowiskiem komórkowym rany. Choć białko to rzeczywiście powoduje niszczenie komórek przy wysokiej aktywacji, jego umiarkowana aktywacja działa w zupełnie odmienny sposób. Wszystko zależy od tego, w jakim środowisku funkcjonuje - mówi Graves.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: białko FOX01, gojenie, rana, lek, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje