Drukowane dinozaury w trzech wymiarach
Skamieniałości dinozaurów otoczone są zazwyczaj twardą skałą osadową. Żeby je wydobyć, należy usunąć materiał skalny, co może wiązać się z uszkodzeniem okazu.
Zdaniem naukowców niemieckich można zastosować inną procedurę. Dzięki prześwietlaniu skał za pomocą tomografii komputerowej można stworzyć komputerowy obraz kości, a na jego podstawie - wydrukować kość za pomocą drukarki 3D.
Badacze podkreślają, że najważniejsze zalety tej metody to nieinwazyjność i oszczędność czasu. Wypreparowanie kości ze skał jest niezwykle czasochłonne.
Zespół wypróbował swoją metodę na niezidentyfikowanych skamieniałościach w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Po bombardowaniach wojennych i wynikłych z tego zniszczeniach w muzeum, trudno było przyporządkować opisy do skamieniałości.
Naukowcy prześwietlili okazy. Ustalili, że w niektórych przypadkach dają się zauważyć wewnętrzne pęknięcia, a następnie część modeli wydrukowali.
Jak podkreślają, ta metoda może mieć duże zastosowanie podczas dzielenia się odkryciami paleontologicznymi. Modele komputerowe mogą być łatwo przesyłane elektronicznie, a następnie drukowane. Ponadto, stwarza ona również szerokie perspektywy edukacyjne. Dzięki niej można będzie tworzyć pomoce naukowe czy wystawy muzealne.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: tomografia komputerowa, drukowanie 3D, dinozaury, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje