Bąbelkowy kontrast pomaga wykryć raka u dzieci
Dzieci są szczególnie wrażliwe na promieniowanie jonizujące - na przykład promieniowanie rentgenowskie, wykorzystywane zarówno do zwykłych zdjęć rentgenowskich, jak i tomografii komputerowej. Duże dawki promieniowania zwiększają ryzyko nowotworów w późniejszym wieku.
W wielu przypadkach – zwłaszcza gdy chodzi o badanie jamy brzusznej - wystarcza zastosowanie ultrasonografii (USG), która zamiast promieni rentgenowskich wykorzystuje nieszkodliwe ultradźwięki. Można w ten sposób wykryć na przykład guza wątroby. Jednak dopiero tomografia komputerowa pozwala odróżnić nieszkodliwą zmianę od nowotworu złośliwego.
Naukowcy z King's College Hospital postanowili ograniczyć konieczność użycia promieniowania jonizującego, stosując w diagnostyce dzieci metodę, która już od kilkunastu lat wykorzystywana jest u dorosłych. Badanej osobie wstrzykuje się nieszkodliwą substancję, pod wpływem której we krwi pojawiają się maleńkie pęcherzyki gazu. Od tych pęcherzyków ultradźwięki odbijają się szczególnie dobrze, co zwiększa kontrast uzyskiwanego obrazu.
Pod wpływem środka kontrastującego naczynia krwionośne i miąższ wątroby wydają się jaśniejsze. Łagodna zmiana w wątrobie „rozjaśnia się” jak reszta jej miąższu, natomiast złośliwy guz szybko ciemnieje, staje się czarny na jasnym tle.
Wstępne badanie z udziałem 44 dzieci cierpiących na przewlekłe choroby wątroby potwierdziło skuteczność metody w dokładnym diagnozowaniu. Aby wprowadzić ją do powszechnego użytku, potrzebne są jednak wieloośrodkowe badania obejmujące tysiące pacjentów.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: rak, dziecko, babelkowy kontrast, lab, laboratorium, USG
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje