Pierwsze zaproszenia w ramach programu Horyzont 2020 ogłoszone
Horyzont 2020 będzie realizowany w latach 2014-2020 i obejmie całość funduszy unijnych na badania naukowe. Nowy program będzie "regulowany wyzwaniami" - podejście to odchodzi od wcześniej przyjętej metodologii tematycznej w kierunku zacieśniania współpracy multidyscyplinarnej.
W ciągu dwóch pierwszych lat środki przekraczające 15 mld EUR mają posłużyć do pobudzenia europejskiej gospodarki opartej na wiedzy i do podjęcia wyzwań, które przyniosą pozytywne, odczuwalne przez wszystkich, zmiany. Program Horyzont 2020 opiera się na trzech filarach: doskonała baza naukowa, wyzwania społeczne i wiodąca pozycja w przemyśle.
Máire Geoghegan-Quinn, europejska Komisarz ds. Badań, Innowacji i Nauki powiedziała: "Pora zabrać się do pracy. Finansowanie w ramach programu Horyzont 2020 ma kluczowe znaczenie dla przyszłości badań i innowacji w Europie. Przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia oraz poprawy jakości życia. Program został tak pomyślany, aby przyniósł konkretne wyniki. Ograniczyliśmy też biurokrację, żeby łatwiej było wziąć w nim udział. Dlatego zachęcam badaczy, uczelnie i przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie firmy - zapisujcie się!".
Komisja po raz pierwszy określiła priorytety finansowania na dwa lata, dzięki czemu naukowcy i przedsiębiorcy zyskają jaśniejszy obraz kierunku, w jakim podąża unijna polityka w dziedzinie badań naukowych. Większość zaproszeń z budżetu na 2014 r. jest już otwarta i można składać wnioski, w ciągu roku ogłaszane będą kolejne.
Więcej informacji:
Horyzont 2020, http://ec.europa.eu/research/horizon2020/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: Horyzont 2020, projekt, Unia Europejska, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje