Szczepionka przeciw katarowi siennemu
Katar sienny powodują przeciwciała IgE, zbyt silnie reagujące na pyłek roślin. Pojawia się katar, kichanie, bóle głowy, zaczerwienienie oczu, problemy z koncentracją. Terapia zapobiegająca katarowi siennemu zwykle polega na regularnym podawaniu małych dawek pyłku przez wiele lat.
Poszukując szybszych metod leczenia, firma Biomay z Wiednia opracowała szczepionkę, która łączy fragment cząsteczki charakterystycznej dla pyłku traw z białkiem wirusa zapalenia wątroby typu B. Pod wpływem szczepionki nadal aktywowane są przeciwciała IgE, jednak wirusowe białko, które zawiera, mobilizuje również inne przeciwciała, które blokują IgE. Zapobiega to nadmiernej reakcji immunologicznej. Wystarczają tylko cztery wstrzyknięcia szczepionki w ciągu kilku miesięcy.
Podczas badań klinicznych z udziałem 180 pacjentów szczepionka okazała się skuteczna i bezpieczna. Jeśli także badania na większą skale zakończą się sukcesem, szczepionka może trafić na rynek w ciągu czterech lat.
Inna szczepionka przeciwko katarowi siennemu, opracowana przez brytyjska firmę Allergy Therapeutics z Worthing, ma wkrótce przejść powtórne testy kliniczne. Poprzednie badania zawieszono na pięć lat, ponieważ u jednego z pacjentów wystąpiły poważne objawy uboczne.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: katar sienny, szczepionka, przeciwciala IgE, lab, laboratorium, pylek, wirus watroby
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje