Gen uczestniczący w zapamiętywaniu twarzy zidentyfikowany
Zdaniem badaczy w procesie zapamiętywania twarzy bierze udział receptor oksytocyny. Oksytocyna jest hormonem, który odgrywa ważną rolę w fizjologii porodu, ale oprócz tego wpływa na wzmacnianie się więzi międzyludzkich, w tym szczególnie między matką a niemowlęciem czy pomiędzy osobami dorosłymi pozostającymi w związku.
Mimo że receptor oksytocyny jest tak istotny w rozpoznawaniu twarzy, to jednak okazuje się, że aż jedna trzecia populacji posiada taki jego wariant, który negatywnie wpływa na tę zdolność - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Finlandii na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Ich zdaniem, badania mogą wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie zapamiętują niemal każdego, kogo spotkali, podczas gdy inni mają niekiedy problem z rozpoznawaniem twarzy członków własnej rodziny.
Naukowcy badali 198 rodzin posiadających autystyczne dziecko, ponieważ wiadomo było, że u tych rodzin istnieje całe spektrum zdolności do rozpoznawania twarzy. Dwie trzecie rodzin pochodziło z Wielkiej Brytanii, a jedna trzecia z Finlandii.
Naukowcy przystępowali do badań będąc świadomi, że receptor oksytocyny jest istotny w społecznych interakcjach i rozpoznawaniu się u gryzoni. Postanowili sprawdzić, czy ten sam gen pełni analogiczną funkcję u człowieka.
Okazało się, że zaledwie pojedyncza zmiana w DNA receptora wpływa w sposób istotny na zdolność do rozpoznawania twarzy. Zdaniem naukowców, to odkrycie można będzie zastosować w badaniach psychiatrycznych nad schorzeniami, w których występuje zaburzenie kontaktów interpersonalnych.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: gen, twarz, zapamietywanie, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje