Cykl "Uniwersyteckie Wykłady Na Zamku"
UNIWERSYTECKIE WYKŁADY NA ZAMKU nawiązują do przedwojennych Wykładów Otwartych prowadzonych przez pracowników ówczesnego Uniwersytetu Poznańskiego, który w okresie międzywojennym miał swoją siedzibę m. in. w zamku. W roku akademickim 2013/2014 będziemy rozważać, czy można zobaczyć i pokazać niewidzialne, a zatem dlaczego i co widzimy, czy można zobaczyć np. cząsteczkę, prawo, przeszłość? No, a jeśli tak, to po co?
Czy można zobaczyć cząsteczkę związku chemicznego? Próba odpowiedzi na to pytanie wymaga sprecyzowania pojęcia „zobaczenia" i znalezienia wspólnych cech rozmaitych sposobów oglądania. Okazuje się, że możemy zobaczyć i obejrzeć cząsteczkę, i to bardzo dokładnie, ale musi znajdować się ona w dość szczególnym otoczeniu: wśród identycznych cząsteczek ustawionych w specyficzny regularny sposób. Opis tych regularności doprowadzi do pojęcia symetrii, dziwnego stanu kwazikrystalicznego i złotego podziału, a pytanie o sposób badania – do promieni Roentgena, dyfrakcji i tak dalej. Przy okazji stanie się jasne, dlaczego jest to bardzo dobry czas by mówić o takich zagadnieniach, a także co ma z tym wspólnego kot, kaczor i ... Poznań. Na koniec zostanie pytanie po co to wszystko i dlaczego tak wielu laureatów Nagrody Nobla zajmowało się oglądaniem cząsteczek.
Prof. UAM dr hab. Maciej Kubicki jest zatrudniony w Zakładzie Krystalografii na Wydziale Chemii. Ukończył studia na Wydziale Fizyki UAM, a kolejne szczeble kariery naukowej osiągał na Wydziale Chemii: doktorat w 1991 (badania strukturalne orellaniny, trucizny wyizolowanej z grzybów, oraz jej pochodnych) i habilitację w 2004 roku, poświęconą hierarchii oddziaływań międzycząsteczkowych w kryształach molekularnych. Ponad dwa lata spędził na stażu podoktorskim w Kanadzie na University of Calgary, był też profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Nancy. Jest autorem bądź współautorem ponad 300 artykułów w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym, przewodniczącym Sekcji Krystalochemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego. Zainteresowania naukowe prof. Kubickiego obejmują badania struktur kryształów związków organicznych i metaloorganicznych, mające na celu wyjaśnienie zależności między strukturą a właściwościami ciał stałych, co dalej może być pomocne w projektowaniu nowych materiałów czy też substancji aktywnych biologicznie. W szczególności zajmuje się wysokorozdzielczymi badaniami dyfrakcyjnymi, które umożliwiają określenie szczegółów rozkładu gęstości elektronowej w cząsteczkach i kryształach. Prof. Maciej Kubicki jest też redaktorem czasopisma Acta Crystallographica (C), był współorganizatorem kilku krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Wyniki swych badań prezentował m.in. podczas wykładów i na konferencjach międzynarodowych w Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Francji. Od 2012 roku jest prodziekanem Wydziału Chemii UAM.
http://amu.edu.pl/content/uniwersyteckie-wykady-na-zamku-wykad-inauguracyjny-w-roku-akademickim-201314-wtorek,-08.10.2013,-godz.-1800,-sala-balkonowa-ck-zamek
http://fundacja.ppnt.poznan.pl/index.php/dzialalnosc-statutowa/dzialania-pr/item/29-uniwersyteckie-wyklady-na-zamku
Źródło: http://fundacja.ppnt.poznan.pl
Tagi: wykład, lab, laboratorium, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje