Pierwsze lot myśliwców z drukowanymi częściami
Druk 3D – uważany za przyszłość wielu dziedzin produkcji – opiera się na budowaniu skomplikowanych trójwymiarowych obiektów warstwa po warstwie, głównie ze specjalnego tworzywa – ale coraz częściej także z metalu.
Jak ogłosiła firma BAE Systems, loty odbyły się pod koniec ubiegłego miesiąca na lotnisku w Warton (Lancashire). Części zostały wykonane z metalu – były to między innymi osłony wału oraz radia w kokpicie.
Eksperci mają nadzieję, że w ciągu następnych czterech lat dzięki nowej technologii RAF wyda na serwis i konserwację o ponad 1,2 mln funtów mniej.
Inżynierowie BAE wytwarzają części dla czterech dywizjonów samolotów Tornado GR4 w bazie RAF Marham w Norfolk – przy czym niektóre części kosztują poniżej 100 funtów.
Potrzebne elementy można wytwarzać wszędzie, gdzie zainstalowana jest odpowiednia drukarka – choćby na linii frontu czy w odległych zakątkach świata. Planowane jest także wytwarzanie części zamiennych dla okrętów.
We wrześniu amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w roku 2014 planuje po raz pierwszy wysłanie drukarki 3D w kosmos. Chodzi o wytwarzanie części zamiennych oraz narzędzi w warunkach zerowej grawitacji, co ma obniżyć koszty przyszłych misji.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: samoloty odrzutowe, drukarka 3D, lab, laboratorium, mysliwiec
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje