Zmutowane białka podnoszą ciśnienie krwi
Podwyższone ciśnienie tętnicze może mieć wiele przyczyn – jedną z nich jest specyficzna mutacja białka, wykryta kilka lat temu przez zespół z Uniwersytetu Aarhus (Dania). Jednak jej mechanizm pozostawał nieznany.
Zagadkę wyjaśnili wspólnie z kolegami z Aarhus naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii w Odense. Jak się okazało, mutacja jednego z białek obecnych w błonie komórkowej może doprowadzić do tworzenia się „dziur” w tej błonie. Owe „dziury” przyczyniają się do podniesienia ciśnienia tętniczego, ponieważ komórki organizmu nie potrafią dokładnie kontrolować ruchu jonów sodu do wnętrza komórki i na zewnątrz. W rezultacie zawartość sodu w komórkach rośnie, co przyczynia się do powstania nadciśnienia.
Odkrycie, którego głównym autorem jest Wojciech Kopec z centrum fizyki biomembran na Uniwersytecie Południowej Danii, może doprowadzić do pojawiania się nowych, lepszych leków dla chorych na nadciśnienie.
Odkrycie mechanizmów związanych z wadliwym białkiem było możliwe dzięki wykorzystaniu jednego z najpotężniejszych w Danii klastrów komputerowych Horseshoe 6, który należy do Uniwersytetu Południowej Danii.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: białko, mutacja, dziura, blona komorkowa, cisnienie krwi
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje