Melatonina spowolni rozwój raka piersi
Naukowcy z Henry Ford Hospital w Detroit (USA) we współpracy z Fundacją na rzecz badań w Sao Paulo (FAPESP) zbadali wpływ melatoniny na angiogenezę i rozwój potrójnie negatywnego raka piersi - zarówno na wyhodowanych komórkach, jak i na modelu zwierzęcym.
Angiogeneza, czyli proces powstawania naczyń krwionośnych, odgrywa w przebiegu procesów nowotworowych bardzo istotną rolę. Tworzenie naczyń w obrębie guzów sprzyja ich wzrostowi, a także naciekaniu i powstawaniu przerzutów.
Myszy leczono melatoniną przez 21 dni. Lek podawano na godzinę przed wyłączeniem świateł. Uważa się, że melatonina podana przed wejściem w tryb nocny jest bardziej skuteczna, gdyż wtedy tkanki są bardziej podatne na działanie hormonu.
Po 21 dniach naukowcy przeprowadzili badania SPECT (tomografia emisyjna pojedynczych fotonów), by sprawdzić, czy leczenie wpłynęło na rozmiar wszczepionych myszom ludzkich komórek nowotworowych, a także na proces powstawania naczyń krwionośnych.
W trakcie leczenia żadna z leczonych myszy nie straciła na wadze ani nie wpadała w stan letargu; wręcz przeciwnie - były bardziej ruchliwe, nie przejawiając jednocześnie drażliwości czy agresji.
U leczonych gryzoni zaobserwowano zmniejszenie rozmiarów nowotworu, podczas gdy w grupie kontrolnej jego rozmiar zwiększył się znacznie. W obszarze nowotworu powstało też mniej naczyń krwionośnych. Podobne rezultaty uzyskano podczas badań na samych komórkach.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: rak piersi, melatonina, lab, laboratorium, hormon
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje