Szczeciński geolog morza uhonorowany w Chinach
"Ta nagroda to największy zaszczyt, jaki kiedykolwiek otrzymałem. To ukoronowanie moich 20 lat współpracy z chińskimi naukowcami. Przez ten czas udało się stworzyć, dzięki zespołowi, z którym prowadzę badania i projekty naukowe, swoisty trójkąt współpracy międzynarodowej, w skład którego weszły Polska, Niemcy i Chiny" - powiedział dziennikarzom w czwartek w Szczecinie, po powrocie do Polski naukowiec.
Nagroda "International Scientific and Technological Cooperation Award of the People's Republic of China" to najwyższe wyróżnienie przyznawane w Chinach zagranicznym naukowcom, inżynierom, menedżerom lub organizacjom, którzy w istotnym stopniu przyczynili się do dwustronnej lub wielostronnej współpracy naukowej i technologicznej w Chinach. W tym roku wyróżnionych zostało ośmiu naukowców spoza Chin, w tym czterech Europejczyków.
Nagrody wręczono 10 stycznia w Pekinie podczas uroczystości z udziałem prezydenta tego państwa Xi Jinpinga. Po raz pierwszy w historii nagrodę otrzymał naukowiec reprezentujący dziedzinę "geologia morza".
"Kiedy odbierałem wyróżnienie, przede wszystkim myślałem właśnie o moich kolegach - naukowcach, dzięki którym znalazłem się w tym miejscu oraz o tym, że niezmiernie ważny jest także udział młodych naukowców w tych międzynarodowych zespołach badawczych, zarówno z Polski, jak i Chin. To co najważniejsze dla mnie jako geologa morza, to fakt zwrócenia się zainteresowania chińskiej nauki w stronę badań morskich" – mówił prof. Harff.
Dodał, że to otwiera nowe możliwości, szansę na realizację ciekawych międzynarodowych projektów. „W tej kategorii też postrzegam to wyróżnienie: ta nagroda to nie tylko spojrzenie w przeszłość, by docenić dotychczasowe osiągnięcia, ale i spojrzenie w przyszłość, na projekty, które dopiero przed nami” – powiedział naukowiec.
Rektor US prof. Edward Włodarczyk podkreślił, że w osobie profesora Harffa „Niemcy mają wspaniałego ambasadora swojej kultury i nauki w Polsce, ale my, jako Uniwersytet Szczeciński, jako Pomorze Zachodnie, mamy wspaniałego ambasadora naszych interesów, nie tylko w Niemczech, ale również i w innych zagranicznych ośrodkach naukowych, przede wszystkim zaś w Chinach".
Prof. Harff jest pracownikiem Zakładu Paleooceanologii Wydziału Nauk o Ziemi US. Prowadzi zajęcia dla studentów geografii i oceanografii.
Na Uniwersytecie Szczecińskim pracuje od 2008 roku. W badaniach zajmuje się geologią strefy przybrzeżnej mórz, problematyką zmian klimatycznych i ich oddziaływania na strefę przybrzeżną, dynamiką osadów dennych i jej modelowaniem, rekonstrukcją zmian morfologii strefy brzegowej na podstawie parametrów paleoekologicznych, jak również opracowywaniem modeli przeszłej i przyszłej zmienności strefy przybrzeżnej oraz rekonstrukcją historii oddziaływania społeczności ludzkich na strefę przybrzeżną mórz.
Jednym z jego osiągnięć jest podpisana w 2011 roku umowa o współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego z Chińską Służbą Geologiczną i Chińską Służbą Geologii Morza, która polega m.in. na prowadzeniu wspólnych badań i kształceniu młodych naukowców oraz studentów, a także wymianie kadry naukowej.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: geolog, morze, Chiny, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje