Gąbki mają skomplikowane geny
Gąbki są rozpowszechnione zarówno w wodach słodkich, jak i morskich od stref podbiegunowych aż po tropiki. Nie mają układu nerwowego, trawiennego ani krążenia, żywią się odfiltrowanym z wody pokarmem. Ich prymitywna budowa sugeruje, że oddzieliły się od reszty zwierząt na bardzo wczesnym etapie ewolucji.
Naukowcy z Hiszpanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili sekwencjonowanie DNA ośmiu taksonomicznych rodzajów gąbek. Były to najszerzej, jak dotąd, zakrojone badania genetyczne tych zwierząt.
Dokonano porównania genów gąbek z genami innych zwierząt. Brano pod uwagę geny odpowiedzialne za reprodukcję, odporność, przewodnictwo neuronowe i jonowe, sygnalizowanie czy nabłonek. Badania rzucają nowe światło na początki ewolucji zwierząt.
Okazuje się bowiem, że geny, które u zaawansowanych ewolucyjnie zwierząt decydują o skomplikowanych procesach biologicznych, występują również we wszystkich grupach gąbek. Dotąd uważano, że u gąbek te geny nie występują. Pojawia się więc pytanie, jakie czynniki zadecydowały o wyewoluowaniu bardziej złożonych zwierząt.
Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Molecular Biology and Evolution".
Źródło: www.pap.pl
Tagi: gabki, geny, DNA, sekwencjonowanie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje