Mikrobiologia i biotechnologia na Targach EuroLab
Targi EuroLab, które odbędą się w dniach 12-14 marca w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie, stale rozwijają się i podążają za potrzebami środowiska branżowego. W tym roku program wydarzeń merytorycznych wzbogacił się m.in. o konferencje wykładowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawicieli Komitetu Mikrobiologii oraz Komitetu Biotechnologii PAN, Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, a także Polskiej Federacji Biotechnologii.
Mikrobiologia dla medycyny
Klasyczna diagnostyka mikrobiologiczna polega na wykonywaniu posiewów materiałów klinicznych w kierunku identyfikacji drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych, a także określeniu ich wrażliwości na antybiotyki i chemioterapeutyki. Diagnostyka ta umożliwia lekarzom optymalne dobranie leku, czy np. zmianę terapii, jeśli dotychczasowa nie dawała spodziewanych rezultatów.
W trakcie konferencji pt. „Diagnostyka mikrobiologiczna i nowe strategie leczenia zakażeń” wykładowcy z Komitetu Mikrobiologii PAN oraz Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów poprowadzą następujące wykłady: „Diagnostyka mikrobiologiczna wczoraj i dziś: od metody Grama do spektometrii mas”, „Metody szybkiej detekcji wirusów: czy ich opracowywanie ma sens w erze qPCR?”, „Nowe możliwości leczenia zakażeń wieloopornymi szczepami bakterii: skojarzona terapia antybiotykami”, a także „Terapia bakteriofagowa: wrogowie naszych wrogów są naszymi przyjaciółmi”. Na zakończenie konferencji odbędzie się dyskusja.
Biotechnologia – szeroki wachlarz zastosowania
Metody z zakresu biotechnologii, czyli zastosowania technologicznego używającego systemów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników, są wykorzystywane w przeróżnych gałęziach gospodarki. W ramach Targów EuroLab Instytut Biotechnologii Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Warszawskiego poprowadzi konferencję pt. „Biotechnologia – od badań podstawowych do konstrukcji systemów analitycznych i produkcji nowych leków”. Prelegenci zaprezentują nowatorskie rozwiązania, nad którymi pracują przy interdyscypilnarnych projektach. Celem przedstawionych na konferencji działań jest projektowanie systemów mikroanalitycznych oraz poznanie mechanizmów wybranych jednostek chorobowych. Ma to służyć stworzeniu nowych narzędzi diagnostycznych i leków pozwalających skutecznie walczyć z określonymi chorobami.
Komitet Biotechnologii PAN oraz Polska Federacja Biotechnologii poprowadzą z kolei konferencję pt. „Czerwona biotechnologia u podstaw bioekonomii”. Będzie ona dotyczyła czerwonej biotechnologii, czyli tej wykorzystywanej w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie produkcji nowych biofarmaceutyków, rozwoju diagnostyki genetycznej i genoterapii.
W czasie konferencji zostaną wygłoszone referaty pt. „Od genów do systemów: biologia i biotechnologia na początku XXI wieku” i „Sukcesy biofarmaceutyków – polskie insuliny rekombinowane”. Poza tym zostaną omówione zagadnienia diagnostyki molekularnej, społeczno-prawne uwarunkowania rozwoju biotechnologii w Polsce, jak również protokół z Nagoi do konwencji o różnorodności biologicznej. Podpisany przez Polskę w 2011 roku protokół dotyczy dostępu do zasobów genetycznych oraz uczciwego i sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z ich wykorzystywania.
Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w czasie konferencji pt. „Biotechnologia w ochronie środowiska” opowiedzą o znaczeniu biotechnologii dla monitorowania stanu środowiska naturalnego i prowadzenia świadomych działań konserwatorskich na rzecz zachowania środowiska naturalnego. Wygłoszone zostaną następujące referaty: „Wykorzystanie metod biologii molekularnej w ochronie zagrożonych gatunków”, „Jak metagenomika pomaga walczyć ze skażeniami? Czyli najnowsze osiągnięcia biotechnologii w walce o czyste środowisko” oraz „Czy wysokoprzepustowe sekwencjonowanie DNA (NGS) spowoduje rewolucję w monitorowaniu i ochronie środowiska naturalnego”.
Patronaty
Patronat Honorowy nad Targami EuroLab 2014 objęli: Stefan Niesiołowski, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej; Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki; prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Czesław Mroczek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz prof. dr hab. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Targi CrimeLab
Równolegle odbędą się III Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab, na których profesjonaliści związani z kryminalistyką spotykają się z producentami i dystrybutorami produktów i usług wykorzystywanych w technice kryminalistycznej.
Warunki uczestnictwa
Wstęp na targi oraz udział w wydarzeniach towarzyszących Targów EuroLab są bezpłatne, wymagana jest natomiast wcześniejsza rejestracja online lub na miejscu. Rejestracja na Targi EuroLab obejmuje również wstęp na Targi CrimeLab. Oba wydarzenia będą otwarte w godzinach 9:00-17:00 w dniach 12 i 13 marca, natomiast 14 marca w godzinach 9:00-15:00.
Dogodny dojazd
Organizator zapewnia udogodnienia w zakresie dojazdu do Centrum Targowo-Kongresowego. Na targi będzie można dostać się bezpłatnym autobusem targowym z przystanku autobusowego Emilii Plater 01 naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki oraz pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich z dworca Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia. Stacja docelowa - Warszawa Gocławek - znajduje się w odległości około 700 metrów od Centrum MT Polska. Czas dojazdu pociągiem z centrum Warszawy do stacji docelowej nie powinien przekroczyć 20 minut.
Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne znajdują się na stronie www.targieurolab.pl.
Kontakt PR:
Agnieszka Kuźma-Filipek, Lawenda Public Relations,
agnieszka@lawendapr.com, tel. 601 99 10 89
Joanna Kuźma, Lawenda Public Relations,
joanna@lawendapr.com, tel. 502 096 072
Ewa Prochowicz, koordynator działu marketingu, MT Targi Polska,
eprochowicz@mttargi.pl, tel. 22 529 39 26
________
MT Targi Polska to jeden z wiodących w Polsce i największy na rynku warszawskim organizator imprez targowych. Firma organizuje 7 imprez wystawienniczych, które rocznie gromadzą ponad 2000 wystawców i 80 000 zwiedzających. W kalendarium znajdują się targi, które bardzo dobrze znane są za granicą, a w Polsce zyskały miano najważniejszych wydarzeń targowych. Są to: EuroGastro, EuroLab, CrimeLab, TT Warsaw, Lato, WorldHotel oraz Infrastruktura.
Tagi: targi EuroLab, biotechnologia, mikrobiologia, lab, laboratorium, wyklad, konferencja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje