Miejsce odpowiedzialne za pamięć społeczną zlokalizowane
Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia (CUMC) przekonują, że określony fragment hipokampa – struktury znajdującej się w płatach skroniowych mózgu – może odpowiadać za istnienie pamięci społecznej, która pozwala nam na odróżnianie osób obcych i znajomych.
Hipokamp od zawsze był wiązany z procesami pamięci, ale dopiero od niedawna naukowcy zaczęli sobie zdawać sprawę z tego, iż jego konkretne części mogą być zaangażowane w zarządzanie różnymi rodzajami pamięci.
Dotychczas stwierdzono, że zakręt zębaty wchodzący w skład formacji hipokampalnej jest niezbędny dla zdolności dostrzegania różnic w otoczeniu, CA3 pozwala na przywoływanie wspomnień na podstawie fragmentarycznych wskazówek, a CA1 wspiera funkcjonowanie wszystkich form pamięci.
Jednak, jak przyznaje dr Steven A. Siegelbaum, rola CA2 – stosunkowo małego regionu w hipokampie umieszczonego pomiędzy CA3 a CA1 - pozostawała do tej pory nie do końca poznana, choć kilka wcześniejszych badań wskazywało na potencjalny udział tej części mózgu w powstawaniu pamięci społecznej ze względu na wysoką aktywność receptorów wazopresyny – hormonu powiązanego z motywacją seksualną i tworzeniem więzi.
Naukowcy wyhodowali genetycznie zmodyfikowane myszy, u których zahamowali działanie CA2, a następnie przeprowadzili na nich kilka eksperymentów.
Okazało się, że gryzonie nie wykazywały zainteresowania nowymi osobnikami, które znalazły się w ich otoczeniu, choć normalnie poświęciłyby im więcej uwagi. Jednocześnie nie zaobserwowano zaniku potrzeby eksploracji w stosunku do nowych elementów środowiska i nie stwierdzono upośledzenia funkcji węchowych, które mogłoby wpłynąć na zachowanie myszy.
Odkrycie badaczy z CUMC może zostać wykorzystane w celu głębszego zrozumienia oraz leczenia autyzmu, schizofrenii i zaburzeń dwubiegunowych. U pacjentów z tymi przypadłościami wykryto już wcześniej zmiany w budowie CA2, bądź nieprawidłowości związane z działaniem wazopresyny.
„W kilku zaburzeniach neuropsychiatrycznych obserwuje się odchylenia zachowań społecznych, dlatego wyniki naszego badania zwiększają prawdopodobieństwo, że to dysfunkcja CA2 prowadzi do tych zmian behawioralnych” – mówi dr Siegelbaum.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: pamiec spoleczna, hipokamp, lab, laboratorium, mozg
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje