Zdolność do różnicowania kolorów spada z wiekiem
Badacze z The Smith-Kettlewell Eye Research Institute (USA) doszli do wniosku, że u ludzi w podeszłym wieku następuje stopniowe pogorszenie zdolności do widzenia barw. Zaobserwowali, że nieprawidłowości występują u 45 proc. osób po 70. roku życia; u połowy osób po 85. roku życia i u 2/3 powyżej 90. roku życia.
Zaburzenia różnicowania kolorów odnoszą się głównie do niebieskiego i żółtego. Osoby badane najczęściej mają problem z odróżnieniem pastelowego odcienia niebieskiego od fioletowego oraz żółtego od zielonego i żółtozielonego.
Owe nieprawidłowości w zakresie widzenia kolorów nie mają nic wspólnego z wrodzoną ślepotą barw lub daltonizmem – zjawiskami dotykającymi około 8 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Jednak mogą okazać się na tyle poważne, by utrudnić wykonywanie niektórych czynności w codziennym życiu.
Naukowcy biorą pod uwagę kilka czynników, które mogą przyczyniać się do pogorszenia zdolności do rozróżniania kolorów. Wśród nich wymieniają zwężenie źrenicy ograniczające dostęp światła do oka, czy stopniowe żółknięcie soczewki. Wszystkie te zmiany są charakterystyczne dla starzejących się ludzi.
Nie bez znaczenia pozostają także choroby oczu.
„Najczęściej występujące choroby oczu, jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, czy cukrzycowa choroba oczu, są powiązane z powstawaniem nieprawidłowości widzenia niebieskiego i żółtego koloru, przynajmniej we wczesnych stadiach” – mówi dr Marilyn E. Schneck.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: kolor, wiek, odcien, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje