Bezdech senny zwiększa ryzyko zapalenia płuc
Zespół naukowców z Tajwanu przez 11 lat prowadził obserwacje wśród ponad 34 tys. pacjentów, z których 6861 cierpiało na bezdech senny. Z zebranych danych wynika, że osoby cierpiące na bezdech senny zapadały na zapalenie płuc częściej niż grupa kontrolna (9,36 proc. vs. 7,77 proc.).
"Badania te wskazują, że bezdech senny jest niezależnym czynnikiem ryzyka zapalenia płuc. Nasze wyniki prezentują ponadto zależność ekspozycja-odpowiedź. Pacjenci z ostrzejszą formą bezdechu sennego są bardziej narażeni na zapalenie płuc niż ci, u których bezdech przybiera łagodniejszą formę" - piszą naukowcy ze Szpitala Weteranów w Tajpej.
Bezdech jest zaburzeniem, które objawia się przerwami w oddychaniu w trakcie snu. Z powodu częstych bezdechów (w czasie jednej godziny może ich być od 5 do nawet 30) tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego i wzmożonej pracy serca. Rezultatem jest zmęczenie i senność w ciągu dnia, trudności z koncentracją podczas pracy oraz szybkie wpadanie w złość.
Najczęściej dochodzi do bezdechu obturacyjnego, spowodowanego opadaniem wiotczejącej podczas snu tkanki w obrębie gardła, co ogranicza dopływ powietrza do płuc.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: bezdech senny, sen, zapalenie pluc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje