Immunologiczny tuning przeciwko HIV
Naukowcy z University of Pennsylvania pobrali od pacjentów miliony limfocytów T, namnożyli je w laboratorium, uzyskując miliardy komórek, a następnie zmienili ich DNA, wprowadzając mutację dającą odporność na wirusa, zwaną CCR5-delta-32 (udało się tego dokonać w przypadku około 20 proc. limfocytów). Tak podrasowane limfocyty, w których wnętrzu nie jest w stanie namnażać się wirus HIV wstrzyknięto z powrotem pacjentom.
Uczestnicy badań przez cztery tygodnie nie dostawali leków. W tym czasie liczba niechronionych limfocytów T w ich organizmach drastycznie spadła, natomiast zmodyfikowane limfocyty T wydawały się być odporne. Można je było znaleźć we krwi nawet kilka miesięcy później.
Możliwe, że w przyszłości, dzięki tego rodzaju terapii, zakażeni wirusem HIV pacjenci nie będą potrzebowali codziennej dawki kosztownych leków przeciwwirusowych, które mają szkodliwe działania uboczne i trzeba je przyjmować do końca życia – w razie odstawienia, wirus znów się uaktywnia.
Jednak eksperci zastrzegają, że nie chodzi o najbliższą przyszłość. Nie wiadomo, na ile bezpieczna jest ta metoda, jak wygląda jej skuteczność w dłuższej perspektywie ani ile miałaby kosztować.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: wirus, HIV, uklad immunologiczny, lab, laboratorium, tuning
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje