Projekt STAGES pogłębia wiedzę o stanie wód UE
Zadanie postawione przed projektem STAGES (Science and Technology Advancing Governance on good Environmental Status) polega na pogłębianiu wiedzy naukowej związanej z morzem, aby wspomóc wdrażanie dyrektywy MSFD. W jego ramach opracowywana jest propozycja platformy współdziałania środowisk naukowych i politycznych, która ma pomóc w wypełnieniu luki, jaka istnieje w tym zakresie w strategii morskiej w Europie. W ramach prowadzonych prac identyfikowana, wyodrębniana i syntezowana jest wiedza powiązana z dyrektywą MSFD, generowana w trakcie działań badawczych finansowanych ze środków unijnych i krajowych, która jest następnie udostępniana szerokiemu odbiorcy.
Zespół pracujący nad projektem, realizowanym od września 2012 r., już przeprowadził konsultacje z interesariuszami, pośród których znalazło się 113 przedstawicieli nauki, przemysłu, społeczeństwa obywatelskiego, NGO oraz kompetentnych władz i agencji wdrażających MSFD. Następnie w lutym 2014 r. w Brukseli odbyły się warsztaty, których tematem była platforma współdziałania środowisk naukowych i politycznych. Wydarzenie stworzyło doskonałą okazję do współpracy i zebrania pomysłów z projektów poświęconych strategii morskiej. Współorganizatorem warsztatów wraz z projektem STAGES byli partnerzy innego przedsięwzięcia realizowanego w ramach 7PR - projektu DEVOTES (DEVelopment Of innovative Tools for understanding marine biodiversity and assessing good Environmental Status), do których przyłączyli się przedstawiciele innych projektów, między innymi PERSEUS (Policy-oriented marine Environmental Research in the Southern EUropean Seas). Zespół DEVOTES skorzystał z okazji, by podzielić się opracowanymi narzędziami do poznawania wpływu działalności człowieka i zmiany klimatu na różnorodność biologiczną mórz, między innymi katalogiem sieci monitorowania i katalogiem wskaźników.
Koordynatorka projektu STAGES, Marisa Fernández, wyjaśnia znaczenie niedawno odbytych warsztatów z perspektywy realizacji projektu: „Jak dotychczas projekt STAGES osiąga zasadnicze wyniki pod względem gromadzenia i syntezy istniejącej wiedzy oraz identyfikacji luk i potrzeb w zakresie dalszych badań naukowych. Warsztaty zapewniły wyjątkową okazję do uzyskania opinii kluczowych interesariuszy MSFD co do sposobu opracowywania sprawnej i zrównoważonej platformy współdziałania środowisk naukowych i politycznych w zakresie MSFD, kanalizującej wiedzę od nauki ku polityce”.
Poglądy zebrane na warsztatach posłużą w ramach projektu STAGES do osiągnięcia jednego z jego głównych celów: opracowania propozycji trwałej i długofalowej platformy współdziałania środowisk naukowych i politycznych na rzecz wdrażania dyrektywy MSFD na szczeblu europejskim. Projekt STAGES jest realizowany przez konsorcjum ośmiu partnerów, a rolę koordynatora pełni Centro Tecnológico del Mar (CETMAR) z Hiszpanii.
Więcej informacji:
STAGES, http://www.stagesproject.eu/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: woda, projekt, stages, dyrektywa
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje